fbpx

Kościół Bożego Ciała w Łażanach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 33230
Wyświetlenia: 43
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Żarów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony około 1300 roku w stylu gotyckim.
Kościół powstał około roku 1300, a wzmiankowano go po raz pierwszy około 1335 roku. W latach 1553-1564 został zagarnięty przez protestantów. Rozbudowano go w 1569 roku. Pamiątką tego zdarzenia jest zachowana tablica fundacyjna. Został strawiony przez pożar i odbudowany w 1641 roku. Poddano go modernizacjom w latach 1843, 1857 oraz 1913, jak również w 1978 i 2014 roku. Ostatnia renowacja odbyła się ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś", Fundację Polska Miedź w Lubinie i parafian. Odnowiono wówczas elewację, ułożono nowy chodnik i wykonano granitową opaskę wokół świątyni.

Świątynia jest orientowana jednonawowa, murowana, wzniesiona z kamienia polnego i cegły. Ma prostokątne prezbiterium, z dobudowaną od południa zakrystią. Nawa została przykryta stropem w 1978 roku. Prezbiterium jest sklepione eliptyczną kolebką, zakrystia zaś ma strop drewniany. Od strony zachodniej do kościoła przylega wieża z ostrołukowym portalem. Kryje ją dach czterospadowy. Dachy nad nawą oraz prezbiterium są dwuspadowe (dachówka). Główne wejście znajduje się w nawie od strony południowej. Nad drzwiami umieszczono tablicę fundacyjną (1569) i zegar słoneczny.

Od wschodu znajdują się:

podwójne epitafium Siegmunda von Mülheim i jego małżonki (1553-1594),
epitafium Otto Siegmunda von Nostitz (1703 rok) o bogatym programie kompozycyjnym.


Kościół otaczał dawniej cmentarz obwiedziony zachowanym kamiennym murem o charakterze obronnym ze śladami otworów strzelniczych i częściowo kutym ogrodzeniem z bramą wjazdową od strony pałacu von Seidlitzów. Nie zachowało się mauzoleum von Burghaussów, które stało dawniej na terenie przykościelnym. Miało około 8 metrów wysokości i wymiary 5 x 5 metrów. Jego niewielkie fragmenty pozostają rozpoznawalne przy bramie prowadzącej do pałacu.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. MOs810, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Żarów, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić