Szczegóły atrakcji
Opis
Poprzednikami Muzeum Narodowego we Wrocławiu były:
Królewskie Muzeum Sztuki i Starożytności, założone w 1815 roku
Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych, powstałe w 1880 roku,
Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności, utworzone w 1889 roku.
Po II Wojnie Światowej, w 1947 roku powstało Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Budynek, będący siedzibą Muzeum powstał w latach 1883-1886 w neorenesansowym stylu jako siedziba Zarządu Prowincji Śląskiej. Obiekt znajduje się przy pl. Powstańców Warszawy i przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego, tuż nad brzegiem Odry.
Zbiory Instytucji liczą ponad 200.000 eksponatów obejmujących głównie dzieła sztuki. Ekspozycja podzielona jest na 6 galerii stałych:
1. Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w. - zwyczajowo zwana lapidarium. Składa się na nią kilkanaście kamiennych rzeźb, wśród nich przykłady gotyckiej i romańskiej rzeźby nagrobkowej i architektonicznej. Wyróżnia się XII-wieczny tympanon z Ołbina pochodzący z portalu kościoła pw. NMP i św. Wincentego.
Tuż obok eksponowane są nagrobki śląskich książąt z rodu Piastów - wśród jeden z najpiękniejszych gotyckich nagrobków książęcych Europy, odnaleziony we wsi Wierzbna w 1946 roku. Jest to nagrobek księcia Henryka Probusa IV.
2. Sztuka śląska XIV–XVI w. - najcenniejsza część muzealnej kolekcji. Znajdują się tu m.in. wysokiej klasy obiekty gotyckiej sztuki sakralnej, pochodzące ze śląskich kościołów np. rzeźby Pięknych Madonn i rzeźby w stylu Madonn na Lwach. Prezentowany jest także zbiór rzeźby drewnianej i gotyckiego malarstwa tablicowego. Na korytarzach prezentowane jest rzemiosło artystyczne z interesującymi kolekcjami kluczy, zamków, pieczęci i monet.
3. Sztuka śląska XVII-XIX w. - znajdują się tu zespoły epitafiów renesansowych, barokowych i manierystycznych malowanych w XVI i XVII wieku, a także rzeźby sakralne oraz m.in. rzemiosło artystyczne (fajans, wyroby złotnicze, broń itp).
4. Sztuka polska XVII–XIX w. - eksponująca dzieła malarskie, rzeźby i rzemiosło artystyczne od XVII do XX wieku. Trzon kolekcji pochodzi z Muzeum ze Lwowa. Dominuje malarstwo takich artystów jak: Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jana Matejki.
5. Sztuka europejska XV–XX w - eksponowanych jest tu ponad 200 obrazów powstałych w okresie od renesansu do I poł. XX wieku. Prezentowane są prace takich artystów jak: Marcello Bacciarelli, Giovanni Santi, David Bailly czy Agnolo Bronzino.
6. Cudo-twórcy - wystawa prezentująca trzy kolekcje: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz współczesnej ceramiki i szkła artystycznego.
Muzeum posiada trzy oddziały:
Panorama Racławicka
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł
Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie: Barbara Maliszewska [CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]
Informacje dodatkowe
pn. nieczynne
wt.–pt. 10:00–16:00
sob.–niedz. 10:00–17:00
— sezon letni (1.04–30.09):
pn. nieczynne
wt.–pt. 10:00–17:00
sob.–niedz. 10:30–18:00
Lokalizacja
pl. Powstańców Warszawy 5