fbpx

Pałac królewski we Wrocławiu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11849
Wyświetlenia: 827
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Wrocław
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów.

Pierwszy pałacowy budynek został wzniesiony ok. 1710 roku. Inicjatorem budowy był baron Hans Ernt von Pein und Wechmar. W 1717 roku pałac został zakupiony przez barona Heinricha Gottfrieda von Spätgen.
Autorem projektu pałacu był Lucas von Hildebrandt, twórca m.in. wiedeńskiego belwederu.

Budynek pałacu wzniesiono w głębi działki a przed nim, w pierzei ulicznej wzniesiono piętrowy dom pełniący rolę prawdopodobnie kordegardy. Był to dwukondygnacyjny budynek o siedmioosiowej fasadzie.

Trzykondygnacyjny budynek pałacu posiadał z obu stron (północnej i południowej) podobne do siebie, siedmioosiowe elewacje artykułowane pilastrami. Elementami obu elewacji różniącymi się od siebie były balkonowe portale. W portalu północnym płyta balkonowa wspierała się na skręconych na zewnątrz kompozytowych kolumnach a jej balustrada miała kształt plecionki. Południowy balkon podtrzymywany był przez przekątnie ustawione filary a balustrada balkonu była zbudowana z profilowanych tralek.

W 1750 roku budynek został wykupiony króla Prus Fryderyka II Wielkiego i od tego czasu nosił miało Pałacu Królewskiego. Po wykupieniu pałacu dziedziniec honorowy otoczono niskimi oficynami. Od strony ogrodu w latach 1796–1797 dobudowano długie i wąskie skrzydło południowo-zachodnie, sięgające aż do fortyfikacji. Na końcu skrzydła znajdowały się sypialnia i gabinet królewski, dzięki czemu król mógł obserwować manewry wojsk, ewentualnie dowodzić obroną miasta lub łatwo się ewakuować.

Około 1845 roku zbudowano skrzydło południowe w stylu włoskiego neorenesansu rozciągające się równolegle do Fosy i przylegające poprzecznie do południowo-zachodniego. Do zachodniego pawilonu dobudowano pawilon kuchni. W latach 1858–1868 przebudowano dziedziniec honorowy – po wyburzeniu sąsiednich kamienic powstały obszerne klasycystyczne skrzydła północno-wschodnie i północno-zachodnie, tworzące ze skrzydłem centralnym spójną całość.

Pałac stał się głównym elementem nowo utworzonego placu Ćwiczeń, zwanego też Zamkowym. Plac stanowił miejsce defilad i symbol potęgi Prus. Po zakończeniu I Wojny Światowej i ogłoszeniu w Niemczech republiki pałac przekształcono w muzeum.

Podczas II Wojny Światowej południowe i południowo-zachodnie skrzydło uległy spaleniu i zostały zburzone w latach 60. XX wieku. Pozostał jedynie budynek kuchni i zachodni pawilon arkadowy.
Pozostałe budynki pałacu odbudowano w czasie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. W ostatnich latach w głównym budynku pałacu królewskiego mieściły się wrocławskie muzea etnograficzne i archeologiczne. Po kilkuletnim remoncie, w 2009 roku otwarte zostało Muzeum Miejskie z barokowym ogrodem.

W 1949 roku zespół pałacowy został wpisany do rejestru zabytków.





Zdj: Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Wrocław, dolnośląskie
ul. Kazimierza Wielkiego 35

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić