fbpx

Stadion Olimpijski we Wrocławiu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 18432
Wyświetlenia: 255
W kategoriach: Obiekty sportowe
Lokalizacja: Wrocław
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Wielofunkcyjny stadion zbudowany w latach 1926–1928. Pojemność stadionu wynosi 13 665 miejsc.
Projekt stadionu powstał w latach 1924–1925. Stadion wbrew obecnej nazwie nadawał się do przedsięwzięć w nieco mniejszej niż Igrzyska Olimpijskie skali, np. w dniach 18–24 czerwca 1930 rozegrano tu III Igrzyska Niemieckie, istotny etap przygotowań reprezentacji Niemiec do olimpiady w Los Angeles. W 1937 odbył się tu XII Niemiecki Festiwal Pieśni, natomiast rok później – Niemiecki Festyn Gimnastyki i Sportu. Stadion został rozbudowany w latach 1935–1939.

Po II wojnie światowej odbudowany z dużych zniszczeń i rozbudowany. W lipcu 1948 r. otrzymał nazwę "Stadion Olimpijski im. gen. Karola Świerczewskiego". Na początku lat 70. prawo własności do stadionu przejęła od miasta AWF. W 1978 wybudowano wokół Stadionu Olimpijskiego cztery osiemdziesięciometrowe maszty oświetleniowe, dające na płycie głównej 2800 luksów; był to wówczas najjaśniej oświetlany stadion w Europie. W 1979 zainstalowano nowoczesne podgrzewanie murawy stadionu (jedyny wówczas w Polsce inny stadion z podgrzewaną płytą, w Rybniku, miał instalację bardzo mało efektywną, wymagającą uruchomienia kilka tygodni przed planowanym terminem zawodów).

10 kwietnia 2006 obiekty Stadionu Olimpijskiego zostały odkupione przez miasto od Akademii Wychowania Fizycznego. W 2010 tor żużlowy został wyremontowany. Dla uatrakcyjnienia zawodów zmieniono jego geometrię, skrócono z 378 do 352 metrów, poszerzono proste i łuki. Zrobiono to kosztem boiska piłkarskiego, które zostało zmniejszone i obecnie nie spełnia wymogów FIFA i UEFA do rozgrywania na nim oficjalnych meczów piłkarskich.


Schlesierkampfbahn im Sportpark Leerbeutel, Schlesier- und Jahnkampfbahn Architekt Richard Konwiarz, za projekt tego stadionu otrzymał brązowy medal olimpijski w kategorii architektura sportowa na olimpijskim konkursie sztuki i literatury w czasie igrzysk w Los Angeles w roku 1932.

W 1933 roku obiektowi nadano nazwę Stadion Hermanna Göringa. W 1938 roku Adolf Hitler odwiedził stadion podczas propagandowych zawodów sportowych.


Obiektu kompleksu stadionowego:
- Stadion główny z boiskiem do futbolu amerykańskiego, użytkowany przez drużynę Panthers Wrocław
- bieżnia stadionu głównego służy do rozgrywania zawodów żużlowych – stadion macierzysty WTS (Sparta) Wrocław
- boiska boczne
- korty tenisowe
- strzelnica
- basen kryty
- pływalnia odkryta (obiekt nieczynny)
- hala sportowa
- wielkie pole zlotowe („Pole Marsowe” – częściowo kemping)
- boisko do baseballu (pierwsze profesjonalne w Polsce)
- wrotkowisko (obiekt nieczynny)
- ring bokserski (obiekt nieczynny)
- tor regatowy (obiekt nieczynny)




Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcia: Strumyczek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Wrocław, dolnośląskie
Paderewskiego 35

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić