fbpx

OP ENHEIM

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 31338
Wyświetlenia: 323
W kategoriach: Galerie
Lokalizacja: Wrocław
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Prywatna instytucja kultury, której misją jest wspieranie i upowszechnianie sztuki współczesnej.
W jej działaniach programowych mieszczą się także edukacja kulturalna, profesjonalizacja i aktywizacja sektora artystycznego, głównie sztuk wizualnych, pielęgnowanie i zachowywanie kultury materialnej i dziedzictwa kulturowego. W OP ENHEIM pokazywane były prace m.in. Dominika Lejmana, Mirosława Bałki, Asany Fujikawy i Davida Hockneya. Jej siedzibą jest barokowa kamienica przy pl. Solnym 4 we Wrocławiu (dawny Dom Oppenheimów we Wrocławiu).




Początki budynku datowane są na XIII wiek. Na końcu XVII lub początku XVIII wieku kamienicy nadano kształt, który utrzymuje do dziś - w tym jej barokową elewacje. W marcu 1810 roku budynek został nabyty przez bankiera Heymanna Oppenheima. W kamienicy mieścił się bank, od 1850 również mieszkania czynszowe. W 1888 roku z budynku wyprowadziła się rodzina Oppenheimów, ale kamienica pozostała siedzibą baronowej Julie von Cohn‐Oppenheim. Jej celem była pomoc ubogim i potrzebującym członkom wrocławskiej społeczności. W 1902 roku budynek został oddany gminie żydowskiej i pozostał w ich rękach do 1941 roku.

W okresie międzywojnia w kamienicy znajdowały się głównie pomieszczenia handlowe. Jednym z najbardziej znanych był sklep obuwniczy Herz, który działał w latach 1898-1938. Po pierwszej wojnie światowej standard kamienicy powoli zaczął się obniżać, a duże pomieszczenia w kamienicy zamieniono na jedno lub dwupokojowe mieszkania . Jako jeden z nielicznych budynków na wrocławskim Starym Mieście przetrwała bombardowanie podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku. W 2012 roku kamienica została zakupiona przez Violettę Wojnowski, która przeobraziła ją w Dom dla Kultury OP ENHEIM.


W 2013 roku rozpoczęto renowację budynku, który przez lata zaniedbań popadł w ruinę. Do projektu przebudowy zaproszono wrocławskie biuro architektoniczne Major Architekci, jego partnerem zostało studio J. Mayer H. z Berlina (zdobywca Red Dot Design Awards 2012). W renowacji mieli swój udział renomowani konserwatorzy z Fundacji Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz. Ze względu na jego wartość historyczną i architektoniczną został opracowany specjalny program edukacyjny dotyczący renowacji obiektu dla polskich rzemieślników, który prowadzony był pod kierunkiem dyplomowanych mistrzów stolarstwa artystycznego z Görlitz i Wrocławia.

W 2018 roku została otwarta nowa przestrzeń dla kultury OP ENHEIM. Jest miejscem żywo przypatrującym się dynamice postępujących zmian tożsamościowych, kulturowych i historycznych, o czym świadczą podejmowane w ramach działalności programowej wydarzenia. Obejmuje ona galerię sztuki znajdującą się na pierwszym piętrze oraz poddasze z tarasem, gdzie mieści się Salon Herz. W nim odbywają się spotkania kulturalne, warsztaty oraz koncerty. Poza przestrzenią zagospodarowaną przez Fundację można znaleźć biura partnerskie, mieszkanie dla artystów-rezydentów oraz lokalne gastronomiczne.


Od 2018 roku realizowany jest kompleksowy, interdyscyplinarny program wystawienniczy i edukacyjny, który daje mieszkańcom Wrocławia oraz osobom przyjezdnym możliwość uczestnictwa w wielopoziomowej ofercie kulturalnej (wystawy, dyskusje, konferencje, wykłady, prezentacje, koncerty, warsztaty, odczyty). Działa na rzecz wspierania oraz rozwoju sztuki współczesnej, budowania świadomego uczestnictwa w kulturze, profesjonalizacji sektora sztuk wizualnych, edukacji kulturalnej i artystycznej oraz prowadzenia dialogu społecznego.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. OP ENHEIM, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Wrocław, dolnośląskie
Plac Solny 4

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić