fbpx

Kościół św. Maksymiliana we Włocławku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 3012
Wyświetlenia: 334
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Włocławek
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Inaczej: "Płynąca Barka" - to kościół parafialny zbudowany w latach 80. XX wieku.
Według architektów bryła kościoła miała przypominać płynącą barkę. Nad wejściem do kościoła, w centralnym punkcie świątyni wznosi się monumentalna wieża zbudowana na planie półkola, która ścina w tylną stronę, przez co wielu włocławian nazywa kościół zjeżdżalnią lub skocznią narciarską. Na wieży zawieszone są trzy dzwony.

Wewnątrz świątyni w centralnej części prezbiterium, w cementowej "rynnie" zbudowanej na rzucie półkola i wyłożonej złotą mozaiką umieszczony jest krzyż z wizerunkiem Jezusa, opatrzony napisem INRI przechodzący u góry w postać czerwonego dysku zakończonego promieniami światła rozchodzącymi się na wszystkie strony. W czerwonym dysku znajduje się biały gołąb, czyli Dych Święty. Zza dysku wyjawia się postać Boga Ojca w pomarańczowej szacie, rozkładający ręce na znak błogosławieństwa. Na głowie Boga umieszczony jest złoty trójkąt - symbol Opatrzności Bożej.
Po obu stronach prezbiterium znajduje się wielopoziomowa mozaika. Na samym dole znajduje się raj, w którym znajdują się Adam i Ewa. Drugim poziomem jest rzeka. Na trzecim poziomie znajdują się sylwetki świętych (m.in. św. Kazimierz Królewicz, św. Jacek, św. Faustyna, św. Jadwiga Królowa, św. Maksymilian, św. Stanisław Biskup, św. Wojciech, św. Andrzej Bobola, św. Stanisław Kostka, św. Jadwiga Śląska. Na czwartym poziomie umieszczono mury z wieloma basztami, są to mury Królestwa Bożego. Poniżej murów znajdują się zabudowania - domy Nowej Jerozolimy.

Prezbiterium również zostało wykonane na rzucie półkola. W obu przednich narożnikach, które łączą prezbiterium i ściany boczne znajdują się rzeźby św. Piotra. Po prawej stronie prezbiterium znajduje się przeszklone (witraże) wejście do kaplicy, w której znajduje się stary ołtarz i stara ambona. Nad wejściem do kaplicy umieszczona została replika madonny jasnogórskiej, a na prawo od niej podświetlany witraż z wizerunkiem świętego męczennika. Po lewej stronie prezbiterium znajduje się replika obrazu "Jezu, Ufam Tobie". Poniżej wmurowane są relikwie św. Maksymiliana, a na lewo od obrazu znajduje się podświetlany witraż z wizerunkiem świętego Maksymiliana. Na prawo od obrazu umieszczono w 2012 roku portret Jana Pawła II (autorstwa jednego z ministrantów)
Wewnątrz kościoła, nad wejściem znajduje się obszerny balkon, na którym znajdują się organy. Na ścianach kościoła znajduje się 14 stacji drogi krzyżowej wykonanych w drewnie.
Blat ołtarza wykonany został z czerwonego marmuru, jego obszerna noga przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Noga ambony została wykonana w tym samym stylu i przedstawia czterech ewangelistów.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie: Przemysław Jahr / Wikimedia Commons / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Lokalizacja

Włocławek, kujawsko-pomorskie
ulica Izabeli Zbiegniewskiej 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić