fbpx

Kościół św. Jana Chrzciciela we Włocławku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 3008
Wyświetlenia: 659
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Włocławek
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Dawna fara miejska, zbudowana w 1538 roku, na miejscu poprzedniej wzmiankowanej już w 1065 roku.
Jest to jednonawowa świątynia o dwuprzęsłowym prezbiterium zamkniętym absydą. Do nawy przylega trzykondygnacyjna wieża zwieńczona barokowym hełmem z latarnią. Wnętrze utrzymane głównie w stylu późnobarokowym i rokokowym. Na wyposażeniu znajdują się m.in.: ołtarz główny z I poł. XVIII wieku, dwa ołtarze boczne z II połowy XVIII wieku, barokowa chrzcielnica z XVII wieku, rokokowa ambona z XVII wieku i obraz Anioła Stróża z 1635 roku.

Budowa świątyni została rozpoczęta na przełomie XIV i XV wieku. Konsekracji dokonano w 1538 roku. W 1565 roku dobudowano kaplicę pw. Jedenastu Tysięcy Dziewic (obecnie pw. Pięciu Ran Chrystusa i św. Zyty), wieżę dostawiono w 1580 roku, a w 1622 powiększono prezbiterium o półkolistą absydę. W 1635 roku od południa dobudowano kaplicę Matki Bożej Szkaplerznej (wcześniej pw. Aniołów Stróżów). W 1650 roku erygowano bractwo Aniołów Stróżów, którzy opiekowali się kaplicą południową.

W 1780 roku na środku dachu kościoła dobudowano niewielką wieżyczkę. Świątynia kilkukrotnie była zalewana w wyniku powodzi. Daty dwóch z nich wyryte są na cegłach ściany. Dopiero powstanie Bulwarów w XIX wieku zapobiegło zalewaniu kościoła. W 1921 roku mieszkańcy ufundowali votum w postaci obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w srebrnej sukni, jako wyrażenie wdzięczności za ocalenie kraju przed bolszewikami.
Świątynia została wpisana do rejestru zabytków w 1962 roku.





Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Artur Malinowski / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Lokalizacja

Włocławek, kujawsko-pomorskie
Stary Rynek

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić