fbpx

Kościół ewangelicko-augsburski we Włocławku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 3007
Wyświetlenia: 461
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Włocławek
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Neogotycka świątynia parafii ewangelicko-augsburskiej wzniesiona w latach 1877-1881.
W miejscu w którym wzniesiono kościół znajdowała się wcześniej inna świątynia, wzniesiona jeszcze w XVII wieku - drewniany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Wraz z rosnącą ilością wierzących, zrodziła się potrzeba budowy nowej, większej świątyni. Ostatecznie świątynię wzniesiono w latach 1877-1881.

W 1945 roku na wieży kościoła ukryli się żołnierze armii hitlerowskiej (narodowości łotewskiej) i urządzili tam stanowisko strzeleckie dla karabinu maszynowego. Z wieży ostrzeliwali armię radziecka znajdującą się wówczas na Placu Wolności. W odpowiedzi Rosjanie użyli ostrzału z czołgów. W efekcie wieża została całkowicie zrujnowana. Odbudowano ją w latach 1947-1951.

Wokół kościoła znajdował się niegdyś cmentarz, założony około 1600 roku. Został on zlikwidowany w latach 40. XIX wieku. Pozostałością po nekropolii jest stojący na posesji kościoła nagrobek Henryki Wilhelminy z Heroldów, żony pułkownika wojsk pruskich, przedstawiający rzeźbę płaczącego anioła nad urną.
W pobliżu świątyni znajduje się dawna kaplica pogrzebowa z około 1884 roku. W 2012 roku utworzono tu lapidarium, gdzie eksponuje się około 120 tablic trumiennych z lat 1840-1890, znalezionych na poddaszu kościoła na przełomie 2008 i 2009 roku.
Nieopodal kościoła (pod adresem Brzeska 22) znajduje się plebania zbudowana w stylu klasycystycznym w latach 1830-1831. Obecnie znajduje się tu kaplica zimowa.
Na posesji kościoła znajduje się także figura Chrystusa, powstała na początku XX wieku. Na cokole wyryto napis "Pójdźcie do mnie wszyscy Mat XI, 28". Posesja kościoła otoczona jest ceglanym murem z 1897 roku.

Wnętrze świątyni neogotyckie, w większości oryginalne, pochodzące z okresu budowy. Wyjątek stanowią dzwony, lampy i żyrandole.
W ołtarzu obraz z 1899 roku przedstawiający modlitwę Jezusa w ogrodach Getsemani. Na froncie ołtarza wyryto symbole Alfa i Omega oraz krzyżujące się greckie litery CH i R.
Po lewej stronie ołtarza znajduje się ambona, której antypendium jest przyozdabiane w barwy danej pory roku wg Kalendarza Kościelnego.
Chrzcielnica z piaskowca, ustawiona na cementowym postumencie. Wygrawerowano na niej inskrypcję w języku niemieckim Lasset die Kindlein zu mir kommen und wehret ihnen nich Mark 10,14 (Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, Ew. Marka 10,14)
Dzwony kościelne zostały wykonane w 1928 roku. Ważą kolejno 400, 500 i 650 kg. Na najlżejszym dzwonie znajduje się inskrypcja "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, na kolejnym - Odpuść nam nasze winy, zaś na najcięższym Święć się imię Twoje".
Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1996 roku.





Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie: N. Chylińska / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

Lokalizacja

Włocławek, kujawsko-pomorskie
ul. Brzeska 22

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić