fbpx

Park Miejski w Toruniu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 28553
Wyświetlenia: 60
W kategoriach: Parki i ogrody
Lokalizacja: Toruń
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy park, jeden z najstarszych publicznych parków miejskich w Polsce, o powierzchni 25 ha.
Park założony został w 1817 roku jako park typu angielskiego, początkowo na terenach pocegielnianych, stąd zwany dawniej Parkiem Cegielnia. W początku XX wieku był zwany Laskiem przy Cegielni. Park ostatecznie ukształtowany został w latach dwudziestych XX wieku.

Przed I wojną światową w parku stał pomnik Bismarcka (rozebrany w 1926 roku). W 1909 roku, w 150. rocznicę urodzin poety Friedricha Schillera, postawiono marmurową ławkę z jego popiersiem (tzw. ławkę Schillera, odrestaurowaną w 2004 i 2005 roku), a powstały w ten sposób zakątek parku nazywano Idyllą. Również w tym okresie istniała w parku największa w całej prowincji zachodniopruskiej letnia restauracja Gustava Behrenda (4 000 miejsc, muszla koncertowa) uchodziła za największe miejsce wycieczkowe w Prusach Zachodnich. Na Wiśle przy ul. Przybyszewskiego istniała przystań wioślarska. Park był wówczas (jak i w okresie międzywojennym) tętniącym życiem miejscem spotkań i spacerów. W 1937 roku w parku odsłonięto pomnik ku czci żołnierzy Wojsk Balonowych autorstwa Michała Kamieńskiego, który został zniszczony jesienią 1939 roku podczas działań wojennych. W latach 60. XX wieku zlikwidowano 2 stawy, dewastacji uległy też różne elementy małej architektury. W parku znajduje się tor saneczkowy.

Od roku 2004 do dziś sukcesywnie remontowany - wymieniono oraz wprowadzono nowe elementy małej architektury (latarnie, ławki, toalety, siedziska, stoły szachowe, kosze na śmieci, donice z kwiatami) oraz zainstalowano monitoring wizyjny. Ponadto wybudowano muszlę koncertową, poddano renowacji fontannę, urządzono boisko sportowe, siłownię zewnętrzną i place zabaw.

Obszar parku nie jest specjalnie wyodrębniony z otoczenia, gdyż znaczna część tej dzielnicy charakteryzuje się rozwiniętą zielenią. Wzdłuż parku i ul. Bydgoskiej na długości około 1 km był założony charakterystyczny ciąg do konnej jazdy, zamieniony następnie na torowisko tramwajów w związku z poszerzeniem ul. Bydgoskiej i pełniący rolę torowiska tramwajowego do dziś.

Park położony jest na skarpie, w urozmaiconym, falistym terenie, odznacza się malowniczością. Charakteryzuje go powiązanie układów regularnych (klomby, kwietniki, sadzawka) z formami krajobrazowymi. Tworzą je swobodnie skupione grupy drzew, lasków i zagajników, rozmieszczone wśród otwartych zieleńców, a między nimi wiją się kręte, boczne ścieżki i błyszczą wody małych stawów, będących pozostałościami po dawnych wyrobiskach cegielni. Jedną z większych atrakcji jest dolina ze stawem z łabędziami i ze sztuczną kaskadą.

W obręb perspektyw i widoków parkowych wciągnięto graniczący od południa teren błoń nadwiślańskich dokąd prowadzi mostek przez starorzecze - Martwą Wisłę.

Drzewostan parkowy jest bardzo okazały, o bogatym składzie gatunkowym (63 gatunki i odmiany drzew oraz 26 gatunków krzewów rodzimych i egzotycznych).

Wśród drzew parku znajduje się wiele ciekawych okazów. Należą do nich:

bożodrzew chiński
buk pospolity
brzoza brodawkowata odmiana zwisająca
choina kanadyjska
cis pospolity
czeremcha amerykańska i pospolita
cyprysik groszkowy
daglezja zielona
dąb bezszypułkowy, czerwony, szypułkowy i szypułkowy strzępolistny
dławisz okrągłolistny
głóg dwuszyjkowy - odmiana Paul's Scarlet
grab pospolity
grusza pospolita
iglicznia trójcierniowa
jabłoń niska i rajska
jarząb pospolity i szwedzki
jesion wyniosły
jodła biała
jedyny w Toruniu kasztan jadalny
kłęk kanadyjski
klon tatarski
kruszyna pospolita
leszczyna turecka
lipa drobnolistna, srebrzysta i szerokolistna
mąkinia
miłorząb dwuklapowy
modrzew europejski
morwa biała
olsza czarna i szara
orzech włoski
robinia akacjowa
sosna czarna i pospolita
sumak octowiec
śliwa domowa
świerk kłujący i pospolity
topola biała, czarna, włoska i kanadyjska
wiąz szypułkowy
wierzba biała, zwisająca i krucha
wiśnia pospolita
żywotnik zachodni
Krzewy
Wśród krzewów występują:

berberys zwyczajny
bez czarny
dereń świdwa
forsycja pośrednia
głóg jednoszyjkowy
jałowiec chiński
jaśminowiec wonny
karagana syberyjska
leszczyna pospolita
lilak pospolity
malina właściwa
mahonia pospolita
pęcherznica kalinolistna
pigwowiec japoński
porzeczka alpejska
powojnik pnący
tawlina jarzębolistna
wiciokrzew pospolity
śnieguliczka biała
tawuła Menziesa
tawuła van Houtte’a
trzmielina pospolita
róża dzika
róża pomarszczona
żylistek szorstki




Na zachód od Parku znajduje się obszerny teren założony w otoczeniu parkowym z dużym pawilonem z 1928 roku zaprojektowany przez Kazimierza Ulatowskiego i przeznaczony na cele wystawowe. Do 1939 roku odbywały się tam Krajowe Wystawy Ogrodnicze. Pawilon ten grał w serialu "Lekarze" szpital Copernicus.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Toruń, kujawsko-pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić