Szczegóły atrakcji
Opis
podziemnych przepływów łodziami. Dowiedz się, jak górnicy pokonywali siły natury i poznaj niesamowitą historię i wykute w skale tajemnicze legendy!
- Na zwiedzanie podziemnego korytarza składa się rejs łodzią na odcinku 600 metrów
- Sztolnia Czarnego Pstrąga to jedyny w woj. śląskim zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to jedno z 17 polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej "Fryderyk", wykutej w dolomitowej skale. Zadaniem sztolni było zapobieganie napływowi wód do kopalń. Do dziś doskonale pełni swoją funkcję.
Sztolnia znajduje się w samym sercu zabytkowego, niemal 200-hektarowego Parku Repeckiego. Niezwykle urozmaicony drzewostan zdominowany jest przez dęby, graby, buki, jesiony czy lipy. Wytyczone alejki zachęcają do rodzinnych spacerów. Ponadto zobaczyć tu można wiele zwierząt, w tym ponad 25 gatunków ssaków. Będąc w tym miejscu, warto także zobaczyć wystawę znajdującą się na tarasie budynku obsługi ruchu turystycznego. To całoroczna atrakcja, w dodatku bezpłatna, a wystawa zmienia się co pół roku.
Podziemny przepływ łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga
W Sztolni czeka na Was jeden z najdłuższych w Europie rejsów podziemnymi wodami. To wyjątkowa okazja, by pod czujnym okiem przewodnika na własnej skórze przekonać się, jak kiedyś pracowali gwarkowie. Szlak wodny ma długość około 600 metrów a na jego trasie znajdują się charakterystyczne punkty - murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Nie bez przyczyny Sztolnia ta nazywana jest podziemną Wenecją. Łodzie napędzane są jedynie przy użyciu sił przewodnika. Sam przepływ odbywa się w ruchu wahadłowym - z szybu "Sylwester" do szybu "Ewa" i odwrotnie.
Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga
Zwiedzanie obiektu możliwe jest już od 1957 roku. Jego zwiedzanie odbywa się przy udziale doświadczonych przewodników, którzy obiekt ten znają jak własną kieszeń. Na trasie czeka na Was zachwycająca flora i fauna oraz zjawiskowa szata naciekowa - znane niegdyś jedynie z lekcji przyrody stalagmity, draperie czy stalaktyty. W niektórych miejscach wypatrzyć możecie ostrzały po pracach wydrążeniowych. Korytarze oświetlone są przy pomocy niewielkich lamp karbidowych, co zapewnia atmosferę tajemniczości.
Przed zwiedzaniem, warto pamiętać o cieplejszym ubiorze, ponieważ wewnątrz sztolni panuje niska temperatura (około 10 st. C.) i duża wilgotność.
Rafting w Sztolni Czarnego Pstrąga
Sztolnia oferuje wyjątkowy, zupełnie nowy sposób zwiedzania - rafting! To możliwość spływu pontonami podziemnymi meandrami rzeki. Atrakcja możliwa jest przy wykorzystaniu jednoosobowych pontonów zwanych pacraftami. Trasa ma około 1200 metrów!
Morsowanie w Sztolni Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga to także okazja do spróbowania swoich sił w “morsowaniu”. Podziemne wody mają temperaturę około 6 stopni Celsjusza. To prawdziwa gratka zarówno dla amatorów, jak i wytrwałych miłośników lodowatych kąpieli.