fbpx

Park Miejski w Tarnowskich Górach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 33532
Wyświetlenia: 46
W kategoriach: Parki i ogrody
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy park miejski położony na warpiach (pozostałościach po działających w XIX kopalniach rud).
Wejście do parku zwieńcza grupa głazów narzutowych. Największy spośród nich jest pomnikiem przyrody. Jeden z głazów ma tablicę z wierszem miejscowego kronikarza Jana Nowaka z 1925 r. Wcześniej znajdował się na niej wiersz tarnogórskiego pocztyliona Hildebrandta.

Park został założony w 1903 staraniem proboszcza miejscowej parafii katolickiej – ks. Franciszka Kokota (Franz Kokott, zm. 1908), który to nabył grunt – oraz burmistrza miasta – Richarda Otte, który przystosował teren. Miejsce powstania parku to obszar silnie przekształcony w wyniku intensywnej eksploatacji górniczej na przestrzeni wieków (liczne hałdy, warpie).

Po 1910 zbudowano na terenie parku boisko sportowe, w 1918 założono Cmentarz Wojenny (Ehrenfriedhof) przeznaczony dla żołnierzy poległych w I wojnie światowej, w 1928 – tor łyżwiarski, zaś w 1977 – górkę saneczkową z wyciągiem narciarskim (obecnie nieczynnym).

W parku znajdują się obiekty rekreacyjne: drewniana wieża widokowa, staw z fontanną, kawiarenka, korty tenisowe, górka saneczkowa, muszla koncertowa i pomniejsze. W zachodniej części Parku Miejskiego mieści się założony w 1918 Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze z I i II wojny światowej, a obok niego 10 kwietnia 2011 roku odsłonięty został pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

W październiku 2013 roku alejki w Parku Miejskim zostały nazwane oraz otrzymały tabliczki ze swoimi nazwami:
Aleja Kaganków,
Aleja Skarbka,
Aleja Pod Wieżę,
Aleja Dobrego Urobku,
Aleja Karbidek,
Aleja Sztygarów,
Skrót Gwarków,
Promenada.
W 2016 park został wpisany do rejestru zabytków.



Park Miejski w Tarnowskich Górach jako przykład rekultywacji terenów pogórniczych był jednym z obiektów zgłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wpisu na listę dokonano podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie 9 lipca 2017.




Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Tarnowskie Góry, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić