fbpx

Szczytnik

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 34941
Wyświetlenia: 48
W kategoriach: Punkty widokowe
Lokalizacja: Szczytna
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Najwyższa(589m) kulminacja niewielkiego stoliwa stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych
Szczytnik jest wyraźnie wypiętrzonym, zalesionym stożkiem, górującym na północ od głębokiej doliny Bystrzycy Dusznickiej, pomiędzy Szczytną na zachodzie i Polanicą-Zdrojem na wschodzie. Najciekawszym fragmentem masywu jest stromy stok ograniczający Szczytnik od zachodu i południa. W tym miejscu różnica wysokości w stosunku do dna doliny Bystrzycy wynosi ponad 120 m.

Wnętrze stoliwa góry cechuje się pagórkowatą rzeźbą, z kilkoma kopulastymi pagórami o wysokości 15–20 m (Szczytnik, Piaskowiec, Kamiennik, Ślepowron, Lipnik i inne), rozdzielonymi nieckowatymi lub nawet płaskodennymi obniżeniami. Wśród tych drugorzędnych wzniesień wyróżnia się Kalwaria, gdzie wytyczono drogę krzyżową, z reliefami poszczególnych stacji umieszczonymi w płytkich wnękach wykutych w skale.
Na powierzchniach skałek można zaobserwować liczne przejawy selektywnego wietrzenia, w tym dość duże okapy i nisze podskalne, a wokół nich rumowiska bloków i głazów. Na Szczytniku znajduje się wiele skałek w kształcie grzybów skalnych, podobnie jak w nieodległym skupisku w innym fragmencie stoliwa Gór Stołowych – Skalnych Grzybach.


W latach 1790 z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II według projektu kapitana inżyniera Ludwiga Müllera na zboczu wzgórza, przy skraju wierzchowiny, wzniesiono niewielki Fort na Szczytniku w linii pięciu fortów na ziemi kłodzkiej, wchodzących w skład systemu obronnego powiązanego z twierdzą w Srebrnej Górze i twierdzą w Kłodzku. Jego zadaniem było wszczęcie alarmu na wypadek inwazji poprzez sygnalizację ogniem (rozpalenie ogniska). Po przegranej wojnie prusko-francuskiej w 1806 Fryderyk Wilhelm III rozkazał rozebrać fort, który nie odegrał aktywnej roli militarnej.

Przy krawędzi wierzchowiny od strony Szczytnej znajduje się romantyczny neogotycki Zamek Leśna (niem. Waldstein), zbudowany w latach 1831–1837 w miejscu fortu. Obiekt jest niedostępny do zwiedzania (mieści się w nim zakład leczniczy). Obok zamku, na skraju wierzchowiny, znajdują się piaskowcowe Orle Skały, stanowiące doskonały punkt widokowy na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Obniżenie Dusznickie. W zespole zamkowym ma siedzibę Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Szczytna, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić