fbpx

Ligota Dolna

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 23146
Wyświetlenia: 61
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Strzelce Opolskie
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Leśny rezerwat przyrody utworzony w 1959 roku, posiada powierzchnię 8,29 ha.
Został powołany w 1959 roku na powierzchni 4,90 ha. Po kilku korektach granic jego powierzchnia wynosi obecnie 8,2970 ha. Jego teren został objęty obszarem Natura 2000 Góra Świętej Anny PLH160002.

Celem utworzenia rezerwatu była ochrona dobrze zachowanych siedlisk przyrodniczych - muraw kserotermicznych, skał wapiennych i neutrofilowych z roślinnością pionierską (Alysso-Sedion) oraz wapiennych ścian skalnych ze zbiorowiskiem Potentilletalia caulescentis. Do rzadkich gatunków roślin tu występujących należą m. in. ożanka pierzastosieczna i rozchodnik biały.

Na mocy obowiązującego planu ochrony ustanowionego w 2014 roku obszar rezerwatu objęty jest ochroną czynną. Podjęto ją ze względu na zagrożenie zarastania terenów rezerwatu, zwłaszcza przez zarośla ligustru pospolitego. W tym celu m. in. od 2018 r. prowadzony jest na terenie rezerwatu wypas stada owiec.


Rezerwat usytuowany jest w północno-zachodnim krańcu Garbu Chełma, na zachodnim i południowo-zachodnim zboczu Ligockiej Góry (323 m n.p.m.).

Czynniki, które przyczyniły się do wykształcenia roślinności kserotermicznej:
ostańcowy charakter góry,
liczne wychodnie skalne,
skaliste urwiska,
cienka warstwa gleby w większości złożona z rędzin,
ekspozycja wzgórza,
silne nasłonecznienie,
duża dobowa amplituda temperatury,
duża siła wiatrów


Wszystkie te czynniki składają się na specyficzne warunki mikroklimatyczne i ekologiczne tego miejsca, co sprzyja utrzymaniu się roślinności ciepłolubnej.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 181 gatunków roślin naczyniowych (według Spałka, 1998 rok), 38 gatunków mszaków i 4 gatunki porostów. Są wśród nich m.in.:
orlik pospolity
dziewięćsił bezłodygowy
rozchodnik biały
len austriacki
ożanka pierzastosieczna
czosnek skalny
przylaszczka pospolita
fiołek pagórkowy
Na terenie rezerwatu zinwentaryzowano 3 zbiorowiska roślinne.


W latach 60. XX w. na terenie rezerwatu zebrano 546 gatunków motyli (spośród 599 notowanych), poza tym występują tu: unikalne bezkręgowce (mięczaki, pająki), płazy, gady, ptaki i ssaki.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Piotr1952 / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Strzelce Opolskie, opolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić