fbpx

Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29385
Wyświetlenia: 96
W kategoriach: Parki i ogrody
Lokalizacja: Sosnowiec
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Park miejski o powierzchni 30 ha., założony w 1958 roku.
Idea zbudowania ośrodka sportowo-wypoczynkowego pojawiła się w 1958 roku. Miał on powstać na powierzchni na 48 ha terenów Lasów Państwowych wchodzącą w skład Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Gołonogu jako czyn społeczny pracowników KWK Kazimierz Juliusz

Teren na którym miał powstać kompleks był mocno bagnisty z licznymi stawami: w miejscu w którym znajduje się amfiteatr, to teren na którym był środek mocno zarośniętego stawu zwanego Pieniążkiem, otoczonego bagnistą łąką. Nieco dalej znajdował się fragment pola, a za nim stawy zwane Posadzka I, Posadzka II, wydłużony Zalew Cygański i zarośnięty, mulisty staw Smug.

W 1959 roku Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Katowicach przekazał na rzecz ośrodka powierzchnię 11,31 ha Budowę kompleksu rozpoczęto od prac odwadniających i niwelacyjnych oraz kształtowania linii brzegowej stawów. W 1965 roku ruszyła budowa amfiteatru. Przez czas transformacji ustrojowej park był mocno niedoinwestowany co odbiło się na jego infrastrukturze.

W 2006 roku na obrzeżach parku przylegających do parkingu przy ul. Jasińskiego powstał rozległy ogród jordanowski o powierzchni 1.41 ha. W 2009 roku przeprowadzono remont amfiteatru, a w 2012 powstał na obszarze parku profesjonalny skatepark w postaci betonowego basenu. W tym samym roku wytyczono alejami parku drogi rowerowe i przystosowano część nawierzchni jako trasy rolkowe. W 2019 zakończył się kolejny remont parku. W jego ramach odnowiono nawierzchnię dróg rowerowych oraz przebudowano amfiteatr nadając mu nowoczesną i funkcjonalną formę. W 2020 roku przy wejściu do parku uruchomiona została wypożyczalnia Sosnowieckiego Roweru Miejskiego.


Podstawę drzewostanu parku stanowi drzewostan wcześniejszego lasu z gatunkami typowymi dla tego terenu. W otoczeniu zbiornika wodnego rośnie szereg gatunków drzew typowych dla lasów łęgowych, jak olsza czarna czy brzoza brodawkowata. W dalszej odległości od wody rosną gatunki typowe dla grądów, czyli liściastych lasów z przewagą grabów i dębów. W drzewostanach na terenie parku spotkamy też dęby szypułkowe, dęby czerwone, lipy drobnolistne i szerokolistne, sosny zwyczajne, jesiony wyniosłe, klony, buki. Środowisko parku w Kazimierzu Górniczym sprzyja występowaniu zwierząt, do których należą m.in. liczne gatunki ptaków (w tym interesujący gołąb grzywacz) czy związane z tutejszymi stawami płazy.

Podstawę parku stanowi teren leśny z wyznaczonymi alejkami z wytyczonymi drogami rowerowymi. W skład paku wchodzi staw: Leśny a na obrzeżu północnym kolejny staw: Smug, który wchodzi w skład parku Las na Sulinie w Dąbrowie Górniczej.

Jedną z atrakcji parku jest niewielki ogród zoologiczny z ponad trzydziestoma gatunkami zwierząt (m.in. kangur rdzawoszyi, kozy anglonubijskie, daniele zwyczajne, arui grzywiasta, emu zwyczajne, pawie, gołębie i inne). Park w centralnym swym punkcie posiada restauracje bankietową, w której organizowane są wesela, studniówki i inne imprezy okolicznościowe. Na terenie kompleksu parkowego znajdują się dwa stałe bary (z posiłkami na gorąco i lodziarnia) oraz liczne, sezonowe punkty gastronomiczne.

Kolejną atrakcją jest amfiteatr zwany muszlą koncertową, w którym od 2007 roku odbywają się również koncerty organizowane przez MDK Kazimierz. Wokół zbiorników wodnych rozmieszczone są place zabaw dla dzieci i różnorakie figury zwierząt urozmaicające krajobraz.

Przez Park przebiegają dwa szlaki spacerowe. Wytyczone są drogi rowerowe i rolkowe. Od 2020 dostępna jest wypożyczalnia roweru miejskiego z tandemami, rowerami dziecięcymi oraz rowerami cargo. Do parku prowadzą dwa szlaki rowerowe: Lasu Zagórskiego i Morza Czarnego. Przez park prowadzi także Szlak 25-lecia PTTK (kolor zielony) oraz Szlak Via Regia.

W centralnej części znajduje się skatepark. W południowych obrzeżach parku znajduje się duży ogród jordanowski o powierzchni 1.41 ha.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Krzysztof Popławski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Sosnowiec, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić