Szczegóły atrakcji
Opis
Świątynia została wzniesiona w stylu barokowym w latach 1715-1723. W 1936 roku otrzymała rangę bazyliki mniejszej, nadaną przez papieża Piusa XI.
Bazylika znajduje się na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wielkiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Kroniki odnotowują wydarzenie z 1218 roku, kiedy ociemniały Jan z Raszewa w miejscu tym odzyskał wzrok. Wydarzenie to zapoczątkowało wzmożony ruch pielgrzymów w to miejsce. Wkrótce pod drzewem ustawiono ołtarz, a po bokach chrzcielnicę i lichtarz. W 1263 roku na wzgórzu wzniesiono pierwszy, drewniany kościół.
W 1512 roku wzniesiono większą, murowaną świątynie. Nie przetrwała ona jednak wojny trzydziestoletniej. W latach 1695-1711 wzniesiono nowy kościół, który ostatecznie rozebrano zaledwie trzy lata później. Następnie, w latach 1715-1723 wzniesiono kolejną świątynię, która przetrwała do dziś.
W 1936 roku papież Pius XI nadał świątyni rangę bazyliki mniejszej a w 1980 roku kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej, nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Od 2007 roku w Wambierzycach posługę pełnią franciszkanie z Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.
We wnętrzu świątyni znajduje się wiele cennych, unikatowych elementów wyposażenia. Ołtarz główny został wykonany przez Karla Sebastiana Flackera. W centrum znajduje się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem adorowana przez parę aniołów. Figurka została wykonana z drewna lipowego pod koniec XIV wieku. Ma 28 cm. wysokości.
Ambona także jest dziełem Flackera i została wykonana w 1723 roku w stylu barokowym. Znajduje się w nawie, po stronie południowej. Jest ona ilustracją hymnu Magnificat. Ambonę wieńczy postać Ducha Świętego, poniżej widnieje Madonna w asyście aniołów. Na baldachimie siedzą personifikacje kontynentów: Europy, Afryki, Azji, Ameryki. Na korpusie umieszczono rzeźby czterech ewangelistów. We wnękach prezbiterium znajdują się ołtarze z XIX wieku. Od wschodu są to ołtarze: św. Jana Nepomucena, św. Walentego, św. Anny, św. Józefa i św. Antoniego. Ponad drzwiami, na północnej ścianie zawieszono obrazy św. Otylii, św. Apolonii i św. Jadwigi Śląskiej, a na ścianie północnej św. Karola Boromeusza, św. Franciszka Ksawerego i św. Jana Sarkandra.
fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Lokalizacja
Wambierzyce