fbpx

Park Przy Świętym Źródle w Prudniku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 23093
Wyświetlenia: 59
W kategoriach: Parki i ogrody
Lokalizacja: Prudnik
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Park w południowej części Prudnika zwany także Małpim Gajem.
Nazwa „Przy Świętym Źródle” pochodzi od źródła, które wypływało z tego miejsca i zasilało pobliski staw. Jest to nazwa oficjalna, stosowana w dokumentach urzędowych i na tablicach informacyjnych. Wcześniej stosowana była nazwa „Park Przy Wodociągach”, lub „lasek przy wodociągach”. Miejscowi Niemcy i Ślązacy jednak nie używali nazw „Święte Źródło” czy „Zdrowe Źródło” (niem. Heilbrunnen). Zamiast tego, używali określeń „Źródło”, „Lasek przy źródle”, lub „Studnia”. W latach 80. XX wieku popularna wśród mieszkańców miasta stała się nazwa „małpi gaj”.

Park porośnięty jest drzewostanem liściastym z przewagą lipy drobnolistnej (Tilia cordata), grabu pospolitego (Carpinus betulus), topoli osiki (Populus tremula) i dębu szypułkowego (Quercus robur). W runie występuje zawilec gajowy (Anemone nemorosa) i liczne trawy, poza tym m.in. paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), konwalia majowa (Convallaria maialis) i barwinek pospolity (Vinca minor). Przebywają tu zwierzęta takie jak: kuna leśna, łasica, rzekotka drzewna, ropucha szara, drozd śpiewak i słowik rdzawy oraz kilka gatunków nietoperzy, dzięciołów i sikor.

Park poprzecinany jest alejkami spacerowymi z ławkami. Znajduje się w nim siłownia. W jego centralnym punkcie znajduje się krzyż oraz „Święte Źródło” – publiczne uliczne źródło wody pitnej.
- Święte Źródło – studnia w pobliżu jezdni ul. Poniatowskiego. Na niemieckim planie Prudnika autorstwa Weymanna z 1890 źródło zaznaczone jest pod nazwą Heilbrunnen. Istniało tu naturalne, wydajne źródło z dobrą wodą, z którego chętnie korzystali mieszkańcy miasta. Woda ze źródła wybijała na tyle intensywnie, że po drugiej stronie ul. Poniatowskiego tworzyła strumień w głębokim parowie. W 1844 źródło zostało przesunięte z pierwotnego miejsca „o kilka kroków”, a także oprawione marmurem i żelazną kratą. Jeszcze w latach 50. XX wieku studnia była podwyższona, nakryta betonową czapą i okolona wysokim ozdobnie kutym ogrodzeniem. Zabytkowy płot usunięto w latach 60. przy modernizacji i płukaniu studni głębinowych. Podczas prac przy inwestycji gminnej w sierpniu 2018 odkryte zostały pozostałości po Świętym Źródle. W listopadzie 2018 zakończyły się prace przy budowie oprawy studni: oczyszczenie i ponowne wbudowanie oryginalnych, marmurowych stopni, ogrodzenie całości kratą i postawienie pompy, z której można pobierać wodę.
- Krzyż – postawiony w centralnej części parku w pierwszych latach po II wojnie światowej, między 1945 i 1947. Prawdopodobnie miał oznaczać znajdujące się pod nim groby. Nie zostało ustalone, kto został w tym miejscu pochowany. Możliwe, że byli to niemieccy żołnierze zabici przez Rosjan podczas walk o Prudnik (w 2002 w pobliżu znaleziono niemiecki nieśmiertelnik).






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Wlodek k1, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Prudnik, opolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić