fbpx

Willa rodziny Fränkel

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 23101
Wyświetlenia: 82
W kategoriach: Dwory i wille
Lokalizacja: Prudnik
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa, klasycystyczna willa z XIX wieku. Obecnie siedziba Ośrodka Kultury.
Willę zbudował w 1883 roku Hermann Fränkel, syn Samuela Fränkla. Po II Wojnie Światowej budynek pełnił funkcję domu kultury Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Frotex”. W 2007 roku willa została przejęta przez gminę Prudnik, która otworzyła w niej Prudnicki Ośrodek Kultury. W 2010 podczas remontu budynku odkryto wiele cennych zdobień, które zostały usunięte, lub zamalowane farbą olejną podczas remontów przeprowadzonych przez ZPB „Frotex”.

W 2012 willa rodziny Fränkel została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu w tym założenia dworskie i pałacowe”.

Od 2014 w ogrodzie willi corocznie w pierwszy weekend sierpnia odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy.

19 października 2018 na terenie willi kręcone były sceny do filmu „Brigitte Bardot cudowna” w reżyserii Lecha Majewskiego.


W budynku tym znajduje się wiele bogato zdobionych wnętrz. Jest to jedna z najkosztowniejszych XIX-wiecznych willi na terenie Polski.

Została wybudowana w stylu klasycystycznym.

Prowadzi do niej półokrągły podjazd. Od południa znajduje się ogród. Powstała na planie prostokąta, z ryzalitami, ma cztery kondygnacje i przykryta jest czterospadowym dachem. Została wzniesiona z cegły. Jej elewacje są otynkowane, ozdobione boniowaniem i sztukateriami. W arkadach wstawione są okna angielskie.

We wnętrzu willi pomieszczenia są rozlokowane wokół reprezentacyjnego westybulu. Na klatce schodowej znajduje się fresk przedstawiający scenę biblijną „Znalezienia Mojżesza” wraz z fontanną z figurą żony Hermanna Fränkla – Flora Alexander. W środku znajduje się również bogato zdobiony kominek, secesyjna fontanna oraz duży świetlik. Symbolizują one trzy żywioły: ogień, wodę i powietrze. W latach 2010–2011 urządzona została sala widowiskowa z tapetą wzorowaną na jej XIX-wiecznym oryginale, sala kameralna i galeria na poddaszu.

Z willi możliwy jest dostęp do części piwnic zburzonego klasztoru kapucynów. Są one udostępniane dla zwiedzających.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Grzegorz Towarnicki, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Prudnik, opolskie
Tadeusza Kościuszki 1a

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić