Szczegóły atrakcji
Opis
W rocznicę stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, odbyło się uroczyste otwarcie Kopca Wolności w Poznaniu. Położony nad jeziorem Maltańskim obiekt przechodził w 2018 roku modernizację. Dzięki niej zyskał nowy wygląd i będzie mógł być udostępniany mieszkańcom w czasie najważniejszych świąt i rocznic państwowych.
Prace remontowe objęły m.in. remont drogi wejściowej na szczyt kopca oraz platformy po stronie północnej. Na szczycie kopca wybudowano stopę fundamentową i zamontowano maszt flagowy. Kopiec zyskał także nowe oświetlenie i iluminację, dzięki której jest doskonale widoczny w nocy. Na szczycie umieszczona została kamera umożliwiająca podgląd na żywo. Przed wejściem na kopiec znajduje się tablica informacyjna na temat historii kopca i jego symboliki.
Budowa pierwszego Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 roku, czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu powstania wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Ukończono go w trzy lata, ale podczas II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, wykorzystując do tego jeńców wojennych i Żydów.
Po wojnie kopiec zaczęto odbudowywać w latach 80., przy okazji przygotowywania Jeziora Maltańskiego do Mistrzostw Świata w kajakarstwie, mających odbyć się w 1990 roku. Władze PRL oficjalnie nie wyraziły zgody na odbudowę kopca. Koszty wywiezienia ziemi z pogłębienia jeziora byłyby zbyt duże, więc oficjalnym powodem usypania wzgórza było zagospodarowanie na Malcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.
fot. POSiR Poznań