fbpx

Park Rataje

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 28041
Wyświetlenia: 66
W kategoriach: Parki i ogrody
Lokalizacja: Poznań
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Park miejski o powierzchni 14,67 ha., założony w 2018 roku.
Park został oddany do użytku w grudniu 2018 roku. Budowę parku na zlecenie spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zrealizowało przedsiębiorstwo Skanska. Miasto Poznań otrzymało na ten cel dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Park położony jest pomiędzy osiedlami: Jagiellońskim, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej, Polan i Powstań Narodowych. Obszar parku podzielono na dziewięć stref tematycznych:

strefa A – tzw. but jeden (wzdłuż ul. Kruczej, os. Rzeczypospolitej)
strefa B – tzw. but dwa (pomiędzy os. Jagiellońskim, a os. Rzeczypospolitej)
strefa C – obszar pomiędzy os. Powstań Narodowych, a os. Rzeczypospolitej
strefa D – tzw. aleja drzew pamięci
strefa E – ścieżka kolei średzkiej
strefa F – ciąg komunikacji pieszej
strefa G – skansen Średzkiej Kolei Powiatowej
strefa H – „ogród zmysłów”
strefa J – terenowy park rowerowy



Strefa A

Strefa została obsadzona zielenią niską (trawniki, rabaty kwiatowe, łąki kwietne), średniowysoką (krzewy ozdobne) i wysoką (szpalery drzew wzdłuż ścieżek). Tereny zieleni poprzecinane zostały ścieżkami dla pieszych i drogą rowerową. W zakolach dróg i pod pergolami ustawiono ławeczki. W miejscu centralnym całego parku, w pobliżu kościoła NMP, znajduje się główny plac z fontanną.


Strefa B

W strefie urządzono dwa obszary przeznaczone dla wypoczynku.


Strefa C

Strefa jest połączeniem strefy A i strefy B, a zarazem aktywną strefą rekreacji z siłownią zewnętrzną, placem typu street workout oraz torem parkour.


Strefa D

Na obszarze strefy przebiega ścieżka piesza i rowerowa obsadzona szpalerem drzew po obu jej stronach. Wzdłuż ścieżki urządzono dwa zespoły rekreacyjnych placyków z ławeczkami, stolikami do gier planszowych.


Strefa E

W strefie odtworzono ślad torów kolejowych Średzkiej Kolei Powiatowej upamiętniający ich historyczny przebieg, w formie zaznaczenia odmienną kolorystycznie kostką brukową w nawierzchni chodnika.


Strefa F

W strefie położony jest ciąg komunikacyjny składający się z drogi dla pieszych i drogi rowerowej.


Strefa G

W strefie urządzono skansen Średzkiej Kolei Powiatowej. Odtworzono jedną ze stacji kolei (usytuowaną w historycznej lokalizacji) z peronem przy którym eksponowana jest lokomotywa parowa TKt48-130 (normalnotorowa) z wagonem restauracyjnym i wąskotorowa lokomotywa parowa typu Baziel. Parowozy odbudowano w Swarzędzu. W parku ustawiono szlabany, kolejowe urządzenia techniczne i wskaźniki kolejowe. Umieszczono dodatkowo tablice informujące o historii kolei średzkiej.


Strefa H

Na obszarze strefy znajduje się tzw. „ogród zmysłów” składający się z czterech ogrodów tematycznych i ścieżki sensorycznej:

ogrodu szumiących traw (przeznaczonemu zmysłowi słuchu), który tworzą trawy: miłka okazała, kostrzewa (April Green i Pit Carlit), miskant, sesleria, ostnica, trzcinnik ostrokwiatowy, turzyca (Silver Sceptre i Snowline), proso rózgowate;
ogrodu krzewów owocowych (przeznaczonemu zmysłowi smaku), który tworzą krzewy: agrest, malina (Polana), aronia czarna, jeżyna, pigwowiec japoński, jagoda kamczacka, porzeczka biała, porzeczka czerwona i porzeczka czarna;
ogrodu bylin, roślin okrywowych i płożących (przeznaczonemu zmysłowi wzroku), który tworzą rośliny: lawenda, jastrzębiec, kocimiętka, goździk postrzępiony, floks szydlasty, ubiorek wiecznie zielony, zawciąg nadmorski (Rosea), bodziszek biały (odmiana bodziszka czerwonego o białych kwiatach), nachyłek;
ogrodu ziół (przeznaczonemu zmysłowi węchu), który tworzą: szałwia, mięta pieprzowa, melisa lekarska, cząber, lubczyk, rozmaryn lekarski, estragon, tymianek pospolity, lebiodka pospolita;
ścieżki sensorycznej (przeznaczonej zmysłowi dotyku), gdzie ułożono nawierzchnie z płyt betonowych, kory, otoczaków, piasku, bruku drewnianego i nawierzchnię mineralno-żywiczną.
W strefie znajduje się także polana rekreacyjna z hamakami i leżakami, polana piknikowa, łąka kwietna, integracyjny plac zabaw przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych, a także stoliki do gry, m.in. w szachy.


Strefa J

W strefie znajduje się terenowy park rowerowy z torem przeszkód przeznaczonym do jazdy rowerami krosowymi, a także terenowa ścieżka piesza.


Siedlisko ropuchy zielonej
Na obszarze strefy E, na terenie dodatkowo włączonym do parku utworzono trzy stawy, które stanowić będą miejsca przebywania ropuchy zielonej.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Koefbac, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Poznań, wielkopolskie
Park Rataje

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić