fbpx

Most im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 38447
Wyświetlenia: 7
W kategoriach: Mosty i wiadukty
Lokalizacja: Płock
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Pierwszy pochyły most w Polsce o długości 648,4 m. długości, pięknie oświetlony nocą.

 

Most przeznaczony jest dla ruchu kołowego i kolejowego. Różnica przyczółków wynosi 11,3 m. Tworzy go 7 przęseł z których każde jest inne. Szerokość mostu wynosi 11 metrów, z czego 4,5 przypada na część kolejową a 6,5 na część drogową. Budowa mostu trwała 20 miesięcy i realizowana była przez dwie firmy jednocześnie, każda ze swojej strony. Most oddano do użytku 19 grudnia 1938 roku. Uznano go wówczas za "monumentalne dzieło nowoczesnej techniki" i umieszczono na 3 miejscu po porcie gdyńskim i Centralnym Okręgu Przemysłowym. 

A oto wypowiedź młodego konstruktora - Tomasza Poznańskiego pochodzącego z Płocka, absolwenta tutejszej Małachowianki, który po ukończeniu studiów otrzymał pracę przy projekcie mostu: "Miał to być na ówczesne czasy cud techniki, gdyż wobec znacznej różnicy wysokości brzegu płockiego nad Radziwiem, przęsła mostu różniły się wysokością, a na dodatek każdy węzeł konstrukcji stalowej przęseł różnił się od innych węzłów. Niektóre przęsła przenosiły obciążenia drogowe, inne obciążenia kolejowe, a były także takie, które przenosiły obciążenia mieszane…

Przy budowie mostu osiągnięto rekord opuszczania kesonu, na głębokość 28,8 m oraz rekord w zagłębieniu kesonu na dzień, który wynosił 1,81 m. Były to fenomenalne wyniki w tamtych latach. Na konstrukcję zużyto 5500 ton stali. Do budowy rusztowań zużyto drewna z 2 ha. lasu. Przy budowie pracowało 500 robotników i inżynierów. Nawierzchnia mostu wykonana była z kostki bazaltowej.  

Podczas wojny obronnej 1939 roku, podczas wycofywania się wojsk polskich na rozkaz gen. Wł. Andersa wysadzono dwa przęsła mostu. W 1942 roku przęsła zostały odbudowane przez okupanta po to, aby w 1945 roku zostały ponownie wysadzone podczas odwrotu armii niemieckiej. Uszkodzenia te były bardzo poważne a usuwanie ich zajęło 3 lata. 
Ciekawostką jest fakt, że z czasem planowano wykorzystać ten most wyłącznie do ruchu drogowego, po postawieniu mostu kolejowego w okolicach Borowiczek. Plany takie były w latach 30. podczas rozpoczynającej się budowy mostu. W okolicach Radziwia można znaleźć fragmenty nasypów kolejowych, po których prowadzić miały tory kolejowe.  

 

 

fot. Turystyka Płock

Lokalizacja

Płock, mazowieckie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić