Szczegóły atrakcji
Opis
Przestrzeń stałej wystawy została podzielona na trzy główne strefy tematyczne: przedsionek, pomieszczenie poświęcone Holocaustowi oraz salę główną. W przedsionku przedstawione są dzieje osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich.
W głównej sali zobaczyć można wybrane aspekty kultury Żydów w Polsce, takie jak muzyka, święta i zwyczaje, kuchnia oraz obiektu architektury żydowskiej na Mazowszu. Część poświęcona zagładzie zbudowana jest na bazie książki "Kartki z pożogi" Symchy i Gutermana oraz archiwalnych fotografii.
Dopełnieniem ekspozycji jest widowisko multimedialne wyświetlane w oknach głównej sali Małej Synagogi.
Wyjątkowym eksponatem jest szafa aron ha-kodesz, szafa ołtarzowa zwana "świętą arką" która powróciła do dawnej bożnicy. Swoją nazwą nawiązuje do biblijnej Arki Przymierza, w której izraelici umieścili tablicę z X Przykazań. W szafie przechowywane są zwoje Tory nawinięte na wałki, ręcznie spisane w języku hebrajskim na pergaminie. Płocka szafa powstała w I połowie XIX wieku.
Oprócz części ekspozycyjnej, muzeum proponuje bogaty program kulturalno-oświatowy, na który składają się wykłady, koncerty kameralne, projekcje filmów, spektakle teatralne oraz wystawy czasowe.
fot. Muzeum Płock
Informacje dodatkowe
Lokalizacja
Józefa Kwiatka 7