fbpx

Fortyfikacje Paczkowa

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 21547
Wyświetlenia: 84
W kategoriach: Fortyfikacje
Lokalizacja: Paczków
0.00 ( 0 głosów )
Więcej:
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Najsłynniejsze mury obronne na Śląsku. Średniowieczny staromiejski układ urbanistyczny Paczkowa.

 

Paczków to niewielkie miasto, zamieszkane przez około 8 tysięcy mieszkańców. Jego historia sięga 1254 roku, kiedy na mocy decyzji biskupa wrocławskiego Tomasza I ulokowano tu miasto. Paczków pozostawał własnością biskupstwa wrocławskiego aż do jego sekularyzacji w 1810 roku. Leżąc na południowo-zachodnich krańcach kościelnego państewka od początku był nie tylko osadą targową, ale także warownią strzegącą granicy. Prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku miasto umocniono drewniano-ziemnym systemem obronnym. 

 

 

 

System jednak nie spełniał swojego zadania i gród łatwo padał ofiarą ataków. Dlatego w połowie XIV wieku postanowiono zbudować mocniejsze obwarowania, i tak powstał zalążek dzisiejszego kamiennego założenia. Niestety, w 1428 roku miasto zostało zaatakowane przez husytów, którzy częściowo zniszczyli mur obronny. Ponadto, niedługo później technika wojenna wzbogaciła się o nowy oręż wyrządzania szkód - broń palną. Wszystkie te czynniki spowodowały, że w I połowie XVI wieku powstał nowy pierścień murów z bramami, wieżami i basztami. 

 

Jak to się stało, że mury przetrwały?

Można mówić o wielkim szczęściu, że mury przetrwały do dziś. Tym bardziej, że mogło do tego nie dojść co najmniej kilkakrotnie. Zastój gospodarczy jaki dotknął miasto w XVII i XVIII wieku paradoksalnie okazał się być dla murów bardzo korzystny. Uniknięto bowiem zniszczenia średniowiecznej tkanki i przebudowy zgodnie z panującymi wówczas trendami. Układ urbanistyczny oraz mury miasta przetrwały także zawieruchę wojenną z początku XIX wieku i przemarsz oddziałów Napoleona. Następnie, w jakiś magiczny sposób nikt z miejskich urzędników nie podjął decyzji o rozbiórce wewnętrznych obwarowań. Inny los spotkał te zewnętrzne, które zostały uszkodzone od wojen prusko-austriackich w połowie XVIII wieku i w zasadzie nie było możliwości ich uratowania - po rozbiórce w ich biegu urządzono ładne planty. Paczków ominęła też katastrofa II wojny światowej i niemal bez szwanku wyszedł z tych wydarzeń. 

 

 

To, co jest dziś

Mury mają długość około 1.2 tys. metrów i osiągają wysokość 7 metrów. Dodatkowymi elementami zachowanych obwarowań jest 19 baszt łupinowych oraz 4 wieże  - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka, a także słynna Brama Nyska. 





fot. Adventum

Lokalizacja

Paczków, opolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić