Szczegóły atrakcji
Opis
Opadające do Dunajca stoki są strome i trudno dostępne. Administracyjnie należą do Tylmanowej. Są przeważnie zalesione, jedynie pomiędzy wierzchołkiem Błyszcza a Kotlinami znajduje się zarastająca już polana, a na niej chata z równo ułożonych kamieni. Ta część Błyszcza znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, którego granica biegnie w tym miejscu grzbietem Pasma Radziejowej. Natomiast stoki opadające do Doliny Obidzkiego Potoku są w dużym stopniu bezleśne, zajęte przez pola uprawne i łąki należącego do Obidzy osiedla Wyrostki. Również sam wierzchołek Błyszcza jest bezleśny. Wycięto na nim niewielką polanę, na której wybudowano Ołtarz Papieski.
Szlak turystyczny nie prowadzi przez szczyt Błyszcza, lecz jego otwartym, trawiastym stokiem wschodnim. Można ze szlaku wejść na szczyt Błyszcza; kierunek wskazuje tabliczka z napisem: Kaplica Papieska 200 m.
Na Błyszczu stale odbywały się spotkania i msze święte grup oazowych. K. Strauchmann w swojej książce „Tajemnice skalnej ziemi” tak pisze: „16 sierpnia 1972 roku na takie wieczorne spotkanie na szczycie przyszedł ks. kardynał Karol Wojtyła. Zaczyna mszę, a tymczasem z doliny Dunajca wyłazi gradowa chmura. Wśród siedmiuset ludzi znalazły się dwa parasole, które posłużyły do osłonięcia kamiennego ołtarza przed nawałnicą”. W 2000 roku dwaj mieszkańcy Tylmanowej ufundowali w tym miejscu ołtarz, a w 2001 popiersie papieża Jana Pawła II, który zanim został papieżem wędrował tędy przez góry ze Starego Sącza do Krościenka. Przy ołtarzu celebrowane są czasami msze święte. Dla potrzeb uczestników tych mszy zamontowano ławki.
Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons