fbpx

Dziki Ostrów

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29353
Wyświetlenia: 84
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Nowa Wieś Wielka
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Rezerwat leśny o powierzchni 74,68 ha, utworzony w 1977 roku.
Zasadniczym celem utworzenia rezerwatu była ochrona zespołu dąbrowy świetlistej ze starodrzewem dębu bezszypułkowego oraz z rzadkimi gatunkami roślin w runie. W zbiorowisku rośnie również kontynentalny bór mieszany oraz ols. Las ten położony jest na ostrowiu, o dobrych glebach i uregulowanych stosunkach wodnych. Jest to miejsce dość tajemnicze ze względu na występowanie nietypowej i rzadkiej dla tych okolic roślinności (żebrowiec górski Pluerospermum Austriacum i inne).

Wartością rezerwatu są nie tylko zbiorowiska dąbrów z bardzo rzadkimi gatunkami runa leśnego, ale także występujące w obniżeniach terenu fragmenty łęgów i olsów z dużym udziałem olszy czarnej. Obszar rezerwatu charakteryzuje się dość urozmaiconą rzeźbą terenu. Tworzą ją pagórki wydmowe w postaci garbów lub wałów ułożonych w kierunku wschód-zachód, powstałe na skutek erozji i sedymentacji materiału polodowcowego, rozmytego przez płynące wody.

W 1971 roku Jadwiga Wilkoń-Michalska przedstawiając przyszły rezerwat, opisywała go następująco:
”W miejscowości Brzoza, tuż nad Notecią, na tle torfiastych łąk nadnoteckich wznosi się kępa leśna, zwana Dzikim Ostrowem, w której obok bogatej kserotermicznej roślinności występują również dość rzadkie i chronione rośliny lasów liściastych. W świetlistej dąbrowie, zajmującej około 60% całego terenu, występuje najdalej na zachód wysunięte stanowisko pszczelnika wąskolistnego; poza tym rosną tutaj: sasanka łąkowa, dzwonek szczeciniasty i miodunka wąskolistna. W bardziej wilgotnych, niżej położonych miejscach rosną rzadkie gatunki storczyków, jak buławnik czerwony, listera jajowata, gnieźnik leśny oraz lilia złotogłów, kosaciec syberyjski i kilka innych, chronionych gatunków....”

Badania fitosocjologiczne i florystyczne prowadzone po 2000 r. potwierdziły występowanie niemal wszystkich osobliwości florystycznych w rezerwacie.


Do najcenniejszych gatunków roślin rezerwatu należą:
lilia złotogłów
kosaciec syberyjski
rutewka orlikolistna,
rutewka żółta,
miodunka wąskolistna,
pszczelnik wąskolistny (gatunek zagrożony),
czosnek kątowy (gatunek zagrożony),
podejźrzon księżycowy (gatunek rzadki),
dzwonek szczeciniasty (gatunek rzadki),
buławnik czerwony
konwalia majowa (ochrona częściowa),
goździk pyszny,
kruszczyk szerokolistny
kruszyna pospolita (ochrona częściowa),
turówka leśna
listera jajowata
widłak jałowcowaty
widłak goździsty
podkolan biały
podkolan zielonawy
paprotka zwyczajna (ochrona częściowa)






Opis skopiowano z wikipedii.

Lokalizacja

Nowa Wieś Wielka, kujawsko-pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić