Szczegóły atrakcji
Opis
Sokolik znajduje się w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry. Na zboczach oraz szczycie znajduje się duże nagromadzenie skałek i pojedynczych bloków skalnych. Najbardziej znane są skałki "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu. Składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni (wyższy - 642 m.n.p.m.) zwieńczony jest platformą widokową. Prowadzące na platformę schody jak i sam taras widokowy pochodzą z 1884 lub 1885 roku.
Na Sokoliku kultywowany był występujący do 1945 roku w Sudetach zwyczaj umieszczania książek szczytowych i ołówków, umożliwiających wypisywanie turystom informacji o kolejnych wejściach na wierzchołek i towarzyszącym temu wrażeniach. Nie jest dokładnie znana data powstania tego zwyczaju, wiemy natomiast że zanikł on definitywnie po wymianie ludności w Sudetach po II wojnie światowej.
Z platformy widokowej rozpościera się widok na Karkonosze, północną cześć Rudaw Janowickich, dolinę Bobru oraz Góry Kaczawskie. Sokolik często wykorzystywany jest jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych.