fbpx

Nietoperek

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 20644
Wyświetlenia: 68
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Lubrza
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Faunistyczny rezerwat przyrody o powierzchni 50,77 ha. powołany w 1980 roku.
Znajduje się pomiędzy miejscowościami Nietoperek, Wysoka, Kęszyca i Boryszyn. W obecnej formie powstał w 2002 roku poprzez połączenie rezerwatów Nietoperek (utworzonego w 1980 roku) i Nietoperek II (utworzonego w 1998 roku).

Powierzchnia rezerwatu wynosi 50,77 ha, z czego 5,77 ha objęte jest ochroną ścisłą, a 45,00 ha ochroną czynną.

Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych miejsc zimowania i rozrodu wielogatunkowej kolonii nietoperzy.

Rezerwat obejmuje fragment pozostałości podziemnych fortyfikacji byłego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, w skład których wchodzi labirynt podziemnych korytarzy o żelbetonowej konstrukcji, znajdujący się na głębokości 35–50 m pod powierzchnią ziemi. Każdej zimy hibernuje tu ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków. Jest to największe zimowisko nietoperzy w Środkowej Europie i największe w Polsce zimowisko nocka dużego, nocka łydkowłosego i nocka Bechsteina. Temperatura w korytarzach jest stabilna i wynosi ok. 9° C przez cały rok. Obiekty fortyfikacyjne mają największe znaczenie jako schronienie zimowe, jednak nietoperze wykorzystują je w ciągu całego roku.

Rezerwat stanowi fragment obszaru siedliskowego Natura 2000 – Nietoperek PLH080003 o powierzchni 7377,4 ha.

Obszar rezerwatu częściowo stanowi własność Skarbu Państwa, a częściowo mienie komunalne gminy Międzyrzecz i gminy Lubrza.
Gatunki nietoperzy stwierdzone w rezerwacie:
Nocek rudy (Myotis daubentonii)
Nocek duży (Myotis myotis)
Nocek Natterera (Myotis nattereri)
Nocek Bechsteina (Myotis bechsteinii)
Nocek łydkowłosy (Myotis dasycneme)
Mopek zachodni (Barbastella barbastellus)
Gacek brunatny (Plecotus auritus)
Nocek Brandta (Myotis brandtii)
Nocek wąsatek (Myotis mystacinus)
Mroczek późny (Eptesicus serotinus)
Karlik malutki (Pipistrellus pipistrellus)
Gacek szary (Plecotus austriacus)
Podczas liczenia zimujących w podziemiach i obiektach wolnostojących Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) przeprowadzonego w dniach 10-11 stycznia 2015 r. stwierdzono rekordową liczbę 38 594 hibernujących osobników z 9 gatunków.


Poza całorocznymi trasami turystycznymi (w Pniewie niedaleko Międzyrzecza oraz w okolicach Boryszyna w gminie Lubrza), z uwagi na konieczność ochrony hibernujących nietoperzy, od 15 października do 15 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do fragmentów tras większości podziemnych korytarzy i bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.


Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Łukasz Świerczewski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Lubrza, lubuskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić