fbpx

Dwór w Kłóbce

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 30390
Wyświetlenia: 58
W kategoriach: Dwory i wille
Lokalizacja: Lubień Kujawski
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy dwór wzniesiony w 1845 roku.
Obiekt był siedzibą rodu Orpiszewskich, zasłużonego dla kolejnych polskich powstań narodowych. Powstał w 1845 – został wzniesiony przez Lucjana Orpiszewskiego, brata Ludwika i Ignacego. W latach 1882-1884 został rozbudowany przez Marię z Wodzińskich Orpiszewską, żonę Władysława Orpiszewskiego, muzę Juliusza Słowackiego i wcześniejszą narzeczoną Fryderyka Chopina. Dobudowała ona do dworu piętrowe skrzydło o charakterze pałacowym, w którym zamieszkiwała do swej śmierci w 1896.

W początku czerwca 1833 we dworze kwaterował oddział partyzancki Artura Zawiszy, który został tu wyekwipowany przed bitwą pod Krośniewicami. Podczas powstania styczniowego (16 października 1863) kwaterował tu oddział ułanów, który został zaatakowany przez Rosjan i Kozaków. Zginęło wówczas dwóch powstańców, a dwóch wzięto do niewoli.

Dobra pozostawały własnością Orpiszewskich do wybuchu II wojny światowej. Po 1945 funkcjonowała we dworze szkoła, a potem popadł on w ruinę. W 1997 odzyskali go spadkobiercy, jednak nie mając środków na jego odbudowę, odsprzedali go osobie prywatnej. W 2010 nabyło go wraz z parkiem (7,5 hektara) Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W latach 2012-2014 został odbudowany, a w 2015 udostępniony do zwiedzania dla turystów. Odbudowa obiektu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, jak również ze środków budżetu państwa.

Początki urządzania parku w stylu krajobrazowym miały miejsce około 1890. Założono tu oczko wodne i zastosowano kulisowe nasadzenia drzew oraz grupy świerków pospolitych z krzewami trzmieliny i śnieguliczki białej. W latach 30. XX wieku posadzono lipę zwaną Lipą Marii. Istotne elementy parku to aleje: grabowa, olchowa i jesionowa. Zaprzestanie koszenia łąk po 1945 spowodowało wykształcenie się cennych siedlisk w odleglejszej partii.

Ekspozycja wnętrz składa się z trzech części:

dwór jako siedziba ziemiańska wielopokoleniowej rodziny Orpiszewskich, intelektualistów i patriotów (ekspozycja wnętrz z eksponatami pochodzącymi z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym z Kłóbki – parter),
twórczość malarska Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej (piętro skrzydła pałacowego),
kuchnia dworska, spiżarnia i pralnia (piwnice).






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. MOs810, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Lubień Kujawski, kujawsko-pomorskie
Kłóbka 18

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić