fbpx

Pałac Izraela Poznańskiego

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 16393
Wyświetlenia: 515
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy pałac fabrykancki z XIX wieku, ze względu na rozmiar i dekoracje zwany "łódzkim Luwrem".
W 187 roku Izrael Poznański nabył narożną kamienicę o skromnej elewacji wraz z budynkiem magazynowym (posesja u zbiegu dzisiejszej ulicy Zachodniej i ulicy Ogrodowej) z zamiarem wybudowania w jej miejscu reprezentacyjnego obiektu handlowego i siedziby dla swojej rodziny.

Powstała największa fabrykancka rezydencja w Polsce i jako jedna z pierwszych w Łodzi zelektryfikowana.
Jej wnętrza składają się z kameralnych pomieszczeń mieszkalnych i wielkich salonów. Na piętrze mieściła się część prywatna rodziny, a w głównym korpusie na parterze - gabinet prezesa, kantory, biura i spółki. Boczne skrzydło mieściło się w piwnicach kuchnię i zaplecze gospodarcze a na parterze magazyny wyrobów gotowych. Poddasze przeznaczone zostało dla służby. Budynek zbudowano na planie litery L. Najokazalsza była część południowa, zwieńczona wypiętrzonymi, kopulastymi dachami i zdobiona figurami przedstawiającymi alegorie przemysłu. Przez lata budynek rozbudowywano a na jego końcowy wygląd wpływ miało wielu architektów. Pierwotny projekt architektoniczny autorstwa Hilarego Majewskiego został rozwinięty przez Adolfa Zeligsona i Franciszka Chełmińskiego. W 1898 roku podczas przebudowy dobudowano zimowy ogród nakryty szklanymi kopułami a południowe skrzydło wydłużono w kierunku zachodnim, by na piętrze utworzyć salę balową. Od strony fabryki dobudowano dwa pawilony: jednopiętrową oranżerię ze szklaną kopułą i parterowy pasaż - łącznik między pałacem a fabryką. Dopełnieniem reprezentacyjnego charakteru był spacerowy ogród, w którym zbudowano bogato zdobioną fontannę. Ostateczny kształt budowla otrzymała już po śmierci Poznańskiego, w 1903 roku.

Wystrojem sali balowej oraz jadalni zajął się łódzki malarz Samuel Hirszenberg. Późniejsze przebudowy związane były ze zmianą jego użytkowników - w dwudziestoleciu międzywojennym był siedzibą Urzędu Wojewódzkiego (1927-1939). W 1971 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków. W 1975 roku główną część pałacu przejęło Muzeum Historii Miasta Łodzi.

W 2015 roku pałac uznano pomnikiem historii.



Zdjęcie: Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie
Ogrodowa 15

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić