fbpx

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 24190
Wyświetlenia: 341
W kategoriach: Muzea specjalistyczne
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii oraz inne pamiątki związane z kinematografią.
Działalność muzeum stanowi kontynuację utworzonego w 1976 roku w Muzeum Historii Miasta Łodzi Działu Kultury Filmowej i Teatralnej, w 1984 roku przekształconego w oddział, a w 1986 roku w samodzielną placówkę. Wtedy też przeniesiono zbiory do nowej siedziby, którą został pałac Karola Scheiblera. Jest to dziewiętnastowieczny budynek, zlokalizowany na terenie parku Źródliska i stanowiący część kompleksu fabryczno-pałacowego Księży Młyn. Muzeum Kinematografii jest jedynym muzeum o takim profilu w Polsce. Założycielem i pierwszym dyrektorem muzeum był dr Antoni Szram.

Muzeum zajmuje przestrzeń dawnego pałacu Karola Scheiblera, ale także przylegającą do niego kiedyś wozownię. W zbiorach muzeum znajduje się około 50000 eksponatów, w tym około tysiąc filmów na taśmach celuloidowych i wideo. Na wystawach stałych "Tajemnice planu filmowego" i "Cud ożywionej fotografii" prezentowane są urządzenia związane z rozwojem technologicznym kina (historyczne projektory, kamery, stoły montażowe), plakaty i fotosy filmowe, elementy scenografii i zaaranżowane plany filmowe czy lalki wykorzystywane w animacji. W jednym z pomieszczeń prezentowana jest oryginalna scenografia do filmu Latająca maszyna. W swoich zbiorach muzeum posiada również latarnie magiczne, mutoskop czy jedyną w Polsce oryginalną Panoramę Cesarską, czyli fotoplastikon. Ważnym miejscem muzeum jest otwarta w 2015 ekspozycja poświęcona polskiej animacji „Pałac pełen bajek”.

Na parterze pałacu znajduje się ekspozycja wnętrz pałacowych (pokój kredensowy, jadalnia, palarnia, sala balowa, szatnia, gabinet, pokój pani domu, ogród zimowy i okazała klatka schodowa). Były one gotową scenografią dla polskich filmów, takich jak: Ziemia Obiecana, Pavoncello, Jak daleko stąd jak blisko czy dwóch odcinków Stawki większej niż życie (odc. IV Cafe Rose oraz odc. VI Żelazny krzyż). Pałac pojawia się przez chwilę w filmie Davida Lyncha Inland Empire.

Muzeum Kinematografii zorganizowało wystawy poświęcone historii kina i filmu, jak również sztuki współczesnej. Były to m.in. wystawy scenograficzne do filmów Jerzego Hoffmana – Ogniem i mieczem oraz Stara Baśń, Jerzego Kawalerowicza – Quo vadis i Andrzeja Wajdy – Pan Tadeusz, wystawy poświęcone fotografii, plakatom filmowym czy też wystawy biograficzne poświęcone wybitnym twórcom kina:

„Ślady i Pamięć – Krzysztof Kieślowski”,
„Fotografie z miasta Łodzi – Pola Negri”,
„Legendy Kina”,
„Roman Polański – aktor i reżyser”,
„Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”,
„Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland”,
„Zwierciadło Bergmana”,
„Małe wielkie prace” - wystawa prezentująca twórczość Jana Młodożeńca, słynnego twórcy plakatów filmowych.
Wystawy pokazano w kilkudziesięciu krajach na pięciu kontynentach.

Przy muzeum działa kino Kinematograf prezentujące filmy niszowe – polskie filmy przedwojenne, dokumenty, animacje oraz współczesne kino artystyczne.

Od 1990 Muzeum organizuje festiwal filmów dokumentalnych Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".

1 czerwca 2011 przed wejściem do muzeum odsłonięto rzeźby kotów Filemona i Bonifacego






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Tomasz "Nemo5576" Górny, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie
Plac Zwycięstwa 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić