fbpx

Gmach IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 14299
Wyświetlenia: 252
W kategoriach: Inne budowle
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Gmach został wzniesiony w stylu neorenesansowym z przeznaczeniem na siedzibę banku.
Pierwotnie szkoła mieściła się w wynajętych pomieszczeniach przy ul. Cegielnianej 64 (obecnie ul. Jaracza 28) i nosiła nazwę „Żeńskie Rosyjskie Gimnazjum Rządowe”. Do gmachu przy dawnej ul. Średniej (obecna ul. Pomorska) została przeniesiona w 1903 r. Budynek szkoły pierwotnie miał być bankiem, stąd nietypowy system korytarzy.

Po I wojnie światowej, w 1920 r., została powołana przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako pierwsze w Łodzi Państwowe Gimnazjum Żeńskie. 21 listopada szkole nadano imię Emilii Sczanieckiej, została ona wówczas rozsławiona przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który przemawiał na uroczystości nadania imienia.

Neorenesansowy gmach zaprojektował łódzki architekt Franciszek Chełmiński. Większość architektonicznych dekoracji zawiera szeroki ryzalit zwieńczony tralkową attyką, przyozdobiono go czterema kolumnami w stylu jońskim, boniowaniem, podwójnymi oknami w najwyższej kondygnacji i trzema dużymi oknami na pierwszym piętrze. Architektura gmachu nawiązuje do rozwiązań przyjętych przy budowie gimnazjum męskiego. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków NID.

W okresie międzywojennym w jednym budynku mieściło się gimnazjum żeńskie, a w drugim obradowała Rada Miejska Łodzi.

Podczas II wojny światowej gimnazjum zostało zamknięte a budynek przeznaczony na „Soldatenheim” (Dom Żołnierza).

26 lutego 1945 r. gimnazjum wznowiło działalność, a w 1959 r., jako żeńskie liceum, zostało przekształcone w szkołę koedukacyjną. W tymże roku, w niewyjaśnionych okolicznościach, zaginął sztandar IV LO (odnaleziony w 1992 r.), w związku z tym wydarzeniem w gronie pedagogicznym i uczniowskim krążyły różne legendy.

W 1964 r. wprowadzono w dwóch klasach rozszerzony program nauczania języka angielskiego, co skutkowało dwunastu kandydatami na jedno miejsce do klas z takim programem. W 1965 r. takim programem nauczania objęto wszystkie klasy pierwsze. Intensywny nacisk na ten język osiągnął apogeum w 1999 r., kiedy wprowadzono klasę z wykładowym językiem angielskim.

Pomiędzy 1982 a 1986 miał miejsce gruntowny remont gmachu szkolnego po którym IV LO uzyskało najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny w województwie łódzkim. Wprowadzono wówczas m.in: radiowęzeł, kamery przemysłowe, telewizory, mikroskopy z kamerami, wyciągi.

W 2007 r., szkoła otrzymała akredytację International Baccalaureate Organization i stała się pierwszą publiczną placówką na terenie województwa łódzkiego realizującą program przygotowujący do matury międzynarodowej.

Na początku marca 2009 r. reaktywowano Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków IV LO w Łodzi.




Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Mietek Ł, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie
Pomorska 16

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić