fbpx

Całoroczny Zegar Słoneczny w Łodzi

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 20128
Wyświetlenia: 237
W kategoriach: Pomniki, rzeźby i murale
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zegar słoneczny w Parku Staromiejskim, wybudowany w latach 1973-1975.
W 1973 w Polsce obchodzono 300-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, a w Łodzi 550-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji zorganizowano konkurs na rzeźbę, którą odsłonięto w 1975. Całoroczny Zegar Słoneczny prawdopodobnie był pierwszą rzeźbą w Parku Staromiejskim. Powstał we współpracy naukowej z geodetą i nawigatorem – Janem Werszczyńskim.



Rzeźbę zaprojektował Andrzej Jocz. Wykonana jest z żelbetowego rdzenia pokrytego żółtymi i niebieskimi ceramicznymi płytkami, epoksydowego materiału kompozytowego oraz włókna szklanego dodanego podczas renowacji obiektu. Strzałka gnomonu została wykonana z brązu. 6 otworów w rzeźbie symbolizuje planety, których liczba zgodna jest ze stanem wiedzy w okresie życia Mikołaja Kopernika. Każda z planet została podpisana na ceramicznych kafelkach symbolizujących orbity ciał niebieskich. Półkoliste wcięcie w narożniku jest symbolem słońca.

Na zegarze umieszczono opis lokalnej szerokości geograficznej (51 stopni 47 minut), ze znaków wykonanych z brązu. Dookoła zegara usytuowane są szare, granitowe bloki, na których wyrzeźbiono godziny. Podstawa zegara ma wymiar 16,5 × 16,5 m i wyłożona jest granitem oraz ciemniejszym sjenitem, z którego zostały wykonane paski łączące centralną rzeźbę i granitowe bloki.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. kreon1974, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić