fbpx

Kamienica Hermana Konstadta w Łodzi

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 15837
Wyświetlenia: 350
W kategoriach: Kamienice
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa kamienica wzniesiona w 1885 roku w stylu eklektyzmu.
Budynek posiada dekoracyjne formy neorenesansu francuskiego z elementami „stylu Franciszka I”. Charakterystycznym elementem kamienicy Hermana Konstadta jest wykusz nad bramą, którego dźwigają dwaj atlanci. Na wyższych kondygnacjach umieszczono kariatydy, natomiast budynek nakrywa wysoki dach z mansardami i żeliwną balustradką na kalenicy. Oba piętra mają po dwa balkony tralkowe. Pomiędzy oknami znajdują się pilastry. Kondygnacje oddzielone są gzymsami, a pod gzymsem wieńczącym oraz pomiędzy drugą a trzecią kondygnacją znajduje się fryz z ornamentem roślinnym.


W latach 80. XIX w. Herman Konstadt zakupił za sumę 40 tys. rubli działkę pod numerem 53. Wówczas znajdował się na niej parterowy dom, a na jego tyłach rozciągał się pas zieleni. Budowę kamienicy rozpoczęto po 1883 roku, a zakończono w 1885. Autorem projektu architektonicznego był Juliusz Adolf Jung, budowniczy pracujący dla przedsiębiorstwa I. K. Poznańskiego, w miejscu dawnego domu tkacza. Ze względu na masywność bryły kamienicy była ona nazywana pałacem. Po wystawieniu kamienicy została ona określona jako najpiękniejsza w Łodzi.

W kamienicy miały swoją siedzibę oraz składy różne przedsiębiorstwa, do których należały m.in.: Krusche i Ender, Towarzystwo Akcyjne Piotrkowskiej Manufaktury, Peterburskie Towarzystwo „Skorochód” (najelegantszy skład obuwia produkowanego przez to przedsiębiorstwo), czy Leonhardt, Wolker i Girbardt SA. Od 1918 roku w kamienicy mieściła się siedziba Związku Zawodowego Urzędników Miejskich w Łodzi.




Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie; Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie
Piotrkowska 53

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić