Szczegóły atrakcji
Opis
Pomysł na jego wybudowanie dała rodzina Dobrzyńskich. Fasadę hotelu projektował Rudolf Koloch z Wrocławia. Elewacje miały formę klasycyzującą z ryzalitami żłobkowanych półkolumn. Na nich stanęły alegoryczne postacie kobiet w antycznych strojach.
Budynek był bardzo nowoczesny, posiadał bowiem centralne ogrzewanie, światło elektryczne, najnowszej konstrukcji windę, pralnię chemiczno-elektryczną, telefony, bieżącą wodę i bogate wyposażenie. Po I wojnie światowej właścicielami hotelu byli bracia Leopold Dobrzyński i Maurycy Dobrzyński. W latach 20. XX wieku, podczas remontu generalnego, zmieniono nazwę na Polonia – Palast. W 1939 znów zmieniono nazwę, tym razem na Polonia. Po II wojnie światowej budynek zajęła Armia Czerwona i urządziła w nim szpital wojskowy.
W styczniu 1946 oddano go władzom miasta, które podporządkowały go przedsiębiorstwu Hotele Miejskie. Budynek poddano całkowitemu remontowi w latach 1969 – 1972. Utworzono podcienia wzdłuż elewacji gmachu oraz rozszerzono skrzyżowanie ul. J. Kilińskiego i G. Narutowicza.
W 2009 zakończono remont generalny. Odnowiono elewację i wnętrza budynku. Poza przywróceniem dawnego wyglądu, postanowiono wrócić do nazwy Polonia Palast. 10 lat później zmieniono nazwę na Pałac Polonia.
Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/352 z 31.03.1994.
Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie z zewnątrz: Sławomir Milejski, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons
Zdjęcia wnętrza: Rakoon, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons
Lokalizacja
Gabriela Narutowicza 38