fbpx

Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11541
Wyświetlenia: 497
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół w Lidzbarku Warmińskim. Od 2008 roku siedziba kapituły kolegiaty.
Budowę kościoła zrealizowano w II połowie XIV wieku w formie trójnawowej, pięcioprzęsłowej hali. Świątynia posiada gwiaździste sklepienia z końca XIV wieku w nawie głównej i nawach bocznych oraz z XV w. w kaplicach przywieżowych. Wieża kościelna została wybudowana pod koniec XIV wieku i w dwóch kolejnych stuleciach była podwyższana do obecnej wysokości 66 metrów. Po pożarze kościoła w 1698 roku na dachu kościoła pojawiła się barokowa sygnaturka, a wieżę kościelną ozdobił hełm o trzech piramidalnie ustawionych latarniach zakończony chorągiewką. W latach 1892-1896 kościół został rozbudowany - od strony wschodniej dobudowano neogotyckie, trójnawowe bazylikowe prezbiterium, nową zakrystię i kruchty boczne.

Większość wyposażenia stanowią zabytki neogotyckie, chociaż zachowały się także starsze elementy. Obecny neogotycki ołtarz główny pochodzi z pierwszego dwudziestolecia XX w. Jego ozdobę stanowi rokokowa balustrada i posągi dwóch aniołów. W zwieńczeniu ołtarza bocznego w zakończeniu nawy południowej znajduje się grupa św. Anny Samotrzeciej z ok. 1500 roku. W ołtarzu tym znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII wieku zakryty srebrną sukienką.

W posadzce kościoła zachowało się ok. 25 znacznie już zatartych płyt nagrobnych. Najcenniejsze z okresu renesansu są wmurowane w ścianę kościoła. Należy do nich m.in. mosiężna płyta Hildebranda Ferbera oraz Krystyny Flaschbinder (matki biskupa warmińskiego Jana Dantyszka zmarłej w 1539 roku).

O skarbcu w kolegiacie pisał Mieczysław Orłowicz w następujący sposób: "W skarbcu kilka artystycznych zabytków, wśród nich pięć kielichów gotyckich trzy renesansowe i dwa barokowe, pozłacany mały pacyfikał gotycki, oraz bardzo piękny pacyfikał barokowy. Jest tu też, jeszcze z epoki gotyckiej pochodzący, relikwiarz w formie popiersia św. Idy, miedziany, złocony ze srebrną koroną na głowie (XV w.)".
Do najważniejszych zbiorów skarbca należą:
- gotyckie kielichy (dwa z XV w. i jeden z XVI w.)
- herma św. Idy z ok. 1420 r. w srebrnej koronie z XX w.
- pacyfikał z XIII w. i stanowiąca komplet XVIII w. monstrancja
- pacyfikał (krzyż) z XVI w. – posiadający stopę i nodus z początków XVIII w., z umieszczonym na nim krzyżem z XVI w.






Zdjęcia: Andrzej Otrębski, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Lidzbark Warmiński, warmińsko-mazurskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić