fbpx

Góra Radunia

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 33888
Wyświetlenia: 52
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Łagiewniki
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Florystyczny rezerwat przyrody na górze Radunia.
Ustanowiony w 1958 roku na powierzchni 44,26 ha i tyle zajmuje do tej pory. Obejmuje szczytowe partie Raduni zbudowane ze skał wulkanicznych wraz ze stanowiskami rzadkich roślin. W całości znajduje się na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000 „Masyw Ślęży” PLH020040 SOO.

W rezerwacie stwierdzono występowanie 183 gatunków roślin nasiennych (w tym wielu rzadkich i chronionych) oraz 10 gatunków paprotników. Na stoku góry znajduje się zespół leśny świetlistej dąbrowy z dominującym dębem bezszypułkowym (Quercus petraea).

Pierwotnie przez rezerwat przechodził niebieski szlak Tąpadła-Radunia-Łąka Sulistrowicka. Od 2017 r. zmieniono przebieg szlaku, tak aby omijał rezerwat. Działanie miało na celu zlikwidowanie ruchu turystycznego jaki przewijał się przez rezerwat, który powodował wydeptywanie cennych muraw na szczycie góry oraz stwarzał zagrożenie pożarowe (turyści mimo przebywania na terenie chronionym, często rozpalali ogniska).

Flora
Ważniejsze gatunki:

zanokcica klinowata
dąb bezszypułkowy
lilia złotogłów
naparstnica zwyczajna
wawrzynek wilczełyko
gółka długoostrogowa (gatunek wymarły w rezerwacie)
kruszczyk szerokolistny
buławnik wielkokwiatowy
buławnik czerwony (gatunek wymarły w rezerwacie)
leniec alpejski
przytulia okrągłolistna
czosnek skalny
kokoryczka okółkowa
miodownik melisowaty
pięciornik siedmiolistkowy
przytulia szorstkoowockowa
W latach 90. ubiegłego wieku wybuchł pożar, który strawił część muraw i świetlistej dąbrowy, doprowadzając do wyginięcia kilku gatunków roślin, m.in. buławnika czerwonego i gółki długoostrogowej. Od czasu pożaru nie potwierdzono tych gatunków, mimo licznych inwentaryzacji przyrodniczych.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Jacek rybak, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łagiewniki, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić