Szczegóły atrakcji
Opis
Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Zbudowany został na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina.
Dwie parawanowe ściany zamku zdobione są piękną, ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Królewska, Szlachecka, Boska i Papieska. Ich nawy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami podziwiać można wyjątkowo rzadko spotykane, przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, sceny myśliwskie i wizerunki polskich królów.
Historia zamku
Budowę zamku rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski, potomek przybyłej tu w XVI wieku mazowieckiej szlachty herbu Rogala. Syn Stanisława Marcin, uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce przekształcił surowy zamek obronny wzniesiony przez ojca we wspaniałą, wielkopańską rezydencję.
Zamek mimo licznych wojen i pożarów zachował niemal niezmienioną sylwetkę, jaką otrzymał na początku XVII wieku. Wzniesiony w formie czworoboku z czterema cylindrycznymi basztami w narożach. Prostokątny, rozległy dziedziniec otaczają od wschodu i północy skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zwieńczone piękną, ażurową attyką. Pośrodku zachodniego skrzydła znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową Wieżą Zegarową. Tędy, przez zwodzony a następnie kamienny most prowadziła niegdyś droga z miasta do zamku.
Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Uwagę zwracają także bogato rzeźbione portale, arkady, loggie i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita. Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem włoskich architektów a prace dekoracyjne i zdobnicze wykonali przemyscy artyści. O znaczeniu i świetności zamku w przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.
Po bezpotomnej śmierci Krasickich zamek dziedziczyli kolejno: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy i Pinińscy. W 1835 roku zamek odkupił książę Leon Sapieha. Sapiehowie byli w posiadaniu Krasiczyna do 1944 roku i znacznie przyczynili się do jego rozwoju. Przeprowadzili renowację zamku, założyli browar, tartak, fabrykę maszyn rolniczych. Aktywnie działali na polu rozwoju życia społecznego i gospodarczego regionu.
Po przejęciu zamku przez Państwo po II wojnie światowej urządzono w nim siedzibę Technikum Leśnego a w latach 70. mecenat nad obiektem przejęła FSO w Warszawie. W 1996 roku, w ramach procesu likwidacji FSO Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i po pracach remontowo-budowlanych stworzyła w jego murach nowoczesną bazę hotelowo-gastronomiczno-turystyczną.
Zachęcamy serdecznie wszystkich miłośników zabytków, architektury i sztuki do zwiedzania XVI-wiecznego zamku w Krasiczynie.
- Trasa zwiedzania obejmuje: zamkowy dziedziniec, kryptę w Baszcie Boskiej, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gabinet myśliwski i sale ekspozycyjne.
Park i roślinność
Zamek otacza jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Najstarsze założenia parku sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. Już wtedy, obok rezydencji Krasickich, po wschodniej stronie zamku rozciągały się ogrody zwane "Zwierzyńcem".
Współczesne rozplanowanie i układ nasadzeń park zawdzięcza inwencji i pasji podróżniczej rodziny Sapiehów. Wprowadzili oni zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin swoich dzieci - lipy dla córki i dębu dla syna. Akt sadzenia drzewa po narodzinach nowego członka rodziny charakterystyczny jest dla większości krajów indoeuropejskich. Ma on wróżyć nowonarodzonemu dziecku długie życie.
W polskiej tradycji szlacheckiej, mającej swe źródło w mitologii słowiańskiej synowi przypisywano dąb jako najpotężniejsze drzewo a córce lipę, kojarzoną z płodnością i zdrowiem. Stary drzewostan uzupełniony młodszymi nasadzeniami jest znakomicie wkomponowany w naturalny krajobraz parku i prezentuje się okazale w każdej porze roku.
szymi nasadzeniami, jest znakomicie wkomponowany w naturalny krajobraz parku i prezentuje się okazale o każdej porze roku.
Hotel Zamkowy***
Restauracja Zamkowa
Kawiarnia Renesansowa
To idealne miejsce na towarzyskie spotkanie przy ciastku i filiżance aromatycznej kawy lub herbaty. W ciastkach, tortach i innych słodkościach serwowanych w Kawiarni Renesansowej ukryte są smaki oparte na tradycyjnych recepturach i naturalnych składnikach.
Czas spędzony w Kawiarni Renesansowej, w zabytkowych wnętrzach krasiczyńskiego zamku zapewni Wam chwilę relaksu i pozwoli poczuć klimat dawnej epoki!
fot. Zamek Krasiczyn