fbpx

Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11406
Wyświetlenia: 437
W kategoriach: Rynki i place miejskie
Lokalizacja: Kazimierz Dolny
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Klimatyczny, przesiąknięty historią plac w Kazimierzu Dolnym.
Nazwa Mały Rynek obowiązuje od okresu międzywojennego. Wcześniej, plac ten nazywany był Tyłem Rynku, Świńskim Rynkiem lub Placem Towarowskim. Na przełomie XVI i XVII wieku powstała tu dzielnica żydowska. Znajdowała się tu bożnica, pełno było straganów i sklepików a zabudowania stanowiły głównie budynki drewniane. Niedaleko synagogi znajdował się drewniany budynek jatek koszernych, w których kupić było można mięso zabijane zgodnie z żydowskimi obrzędami.



Na tyłach placu funkcjonował tzw. Krowi Targ, gdzie handlowano bydłem gospodarskim. Za jatkami znajdował się "Szmaciany Młyn", przed fasadą kościoła Św. Anny znajdował się jeden z najpopularniejszych w mieście lokali - "Bar Kazimierski" (obecnie Bar pod Bykiem") słynący z doskonałych nalewek i pierogów. W centralnej części rynku funkcjonował browar Tomczyka, po którym pozostało jedynie kamienne podwyższenie.



Przed wojną, po bruku Małego Rynku biegali chłopcy w strojach uczniów "jeszybotu" - szkoły kształcącej przyszłych rabinów, która miała swoją placówkę w przyległej uliczce. W latach 1922-1923 popularną personą w żydowskiej dzielnicy był nosiwoda Abrum. W tym okresie Grodarz płynął za nieistniejącymi obecnie domkami po lewej stronie. Największym budynkiem był budynek z facjatą połączony ze stojącym nad potokiem dworkiem, zwanym “Dworkiem Rabina”. Znajdował się on na obecnej ulicy Browarnej. W tym budynku Żydzi zbierali się na modlitwy.



W czasie hitlerowskiej okupacji zabudowania Małego Rynku zostały niemal doszczętnie zniszczone. Po zakończeniu wojny Synagogę i Jatki wyremontował Karol Siciński. Jatki zostały umieszczone na kamiennym podwyższeniu i zakonserowane.



Podczas weekendów na Małym Rynku zawsze jest dużo życia. Stare meble, zegary, militaria, szkło weneckie, porcelana, obrazy, znaczki, monety i biżuteria to tylko część przedmiotów, które można zakupić lub obejrzeć na targu staroci. Mimo upływu czasu, na Małym Rynku wciąż panuje niesamowity klimat, czuć atmosferę dawnych lat. Unikalne zabytki i regionalne restauracje sprawiają, że niezwykle łatwo pokochać to miejsce!













Lokalizacja

Kazimierz Dolny, lubelskie
Mały Rynek

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić