Szczegóły atrakcji
Opis
W czasie II Wojny Światowej hitlerowcy a potem polska ludność doszczętnie zdewastowali budynek synagogi. Po wojnie, budynek stał opuszczony i niszczał. W 1953 roku budynek bożnicy odbudowano i gruntownie wyremontowano, z przeznaczeniem na salę kinową. Kino zamknięto w 2003 roku. Obecnym właścicielem budynku jest warszawska gmina żydowska. W budynku dawnej synagogi znajdują się pokoje do wynajęcia i muzeum.
Budynek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 15 na 17 metrów, z lokalnego kamienia wapiennego w stylu późnobarokowym. Od strony północnej znajduje się babiniec a w południowo-zachodniej części bożnicy - sala modlitewna. Do dnia dzisiejszego zachowało się sklepienie przedsionka. Ciekawostką jest zegar słoneczny znajdujący się na bocznej ścianie budynku.
Na jednej ze ścian synagogi znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: "Ku czci trzech tysięcy polskich obywateli żydowskiej narodowości, dawnych mieszkańców Kazimierza Dolnego, zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w czasie II wojny światowej".
Istnieje legenda, że bożnicę miał ufundować Król Kazimierz Wielki jako dar dla swojej ukochanej Esterki. Kamienie na budowę miały pochodzić ze Ściany Zachodniej w Jerozolimie, a parochety miała uszyć sama Esterka
Lokalizacja
Lubelska 4