fbpx

Kościół św. Anny w Katowicach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 16557
Wyświetlenia: 176
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Katowice
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół w centralnej części zabytkowego osiedla Nikiszowiec, wzniesiony w latach 1912-1927
Pierwotnie mieszkańcy Janowa przynależeli do parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, lecz z powodu dużej odległości od czerwca 1901 roku kwestowano na rzecz budowy nowej świątyni. W latach 1905-1908 proboszcz mysłowicki Ksiądz Klaszka angażował spotkania ze spółką Georg von Giesches Erben celem przygotowania gruntu pod budowę nowej świątyni i otrzymania subwencji. Pierwotnie spółka ta przekazała teren o powierzchni 0.77 ha. na której mógł stanąć jedynie lekki kościół. Projekt opracował Ludwig Schneider. Kościół mógł pomieścić 3600 osób i zbudowany został prawdopodobnie w stylu gotyku ceglanego.

Z uwagi na przyrost mieszkańców spowodowany powstaniem nowych osiedli - Nikiszowca i Giszowca, spółka Georg von Giesches Erben postanowiła wspomóc budowę kościoła pod warunkiem, że zostanie on zlokalizowany w Nikiszowcu a projekt świątyni wykonają Zillmannowie - autorzy projektu całego osiedla. Te oraz inne postanowienia ustalono na posiedzeniu w dniu 2 lutego 1909 roku.

1 sierpnia 1912 roku erygowana została parafia w Janowie. Budowa świątyni rozpoczęła się 6 maja 1914 roku. Wybuch I Wojny Światowej przerwał budowę kościoła.

Po zakończeniu wojny, w 1918 roku błyskawicznie wznowiono prace budowlane. W 1921 roku dokończono wznoszenie murów oraz wykonano wieże.

W 1925 roku wykonano sklepienie kościoła. Nową świątynię poświęcono 23 października 1927 roku.

Świątynia powstała według projektu Emila i Georga Zillmannów. Neobarokowy kościół posiada następujące wymiary: 69,5 metra długości, 40 metrów szerokości, 17 metrów wysokości i 55 metrów wysokości wieży.

Kościół posiada elewację wykonaną z cegły licówki. Na fasadzie znajdują się dwie wieże. Centralna część fasady wygięta jest łukiem do przodu. Korpus świątyni jest bazylikowy, o bardzo wąskich i niskich bocznych nawach z transeptem. Prezbiterium jest absydalne. Na skrzyżowaniu naw znajduje się kopuła o obniżonej czaszy z wysoką latarnią-wieżą. Sufit świątyni częściowo wykonano ze sklepienia beczkowego a częściowo krzyżowego.

W 1928 roku poświęcono pięć dzwonów dla kościoła, z których cztery zostały zarekwirowane w czasie II Wojny Światowej przez Niemców. Pozostał najmniejszy noszący imię św. Anny. W 1977 roku powieszono dwa nowe dzwony.


Organy pochodzą z 1927 roku. Mają one 5350 piszczałek.

W 2011 roku świątynię wpisano do rejestru zabytków.



Zdjecia: Polar123, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Katowice, śląskie
Plac Wyzwolenia

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić