fbpx

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27239
Wyświetlenia: 117
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Jodłownik
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony w latach 1620-1642 w stylu barokowym.
Od końca XIII wieku częścią opactwa cystersów był kościół murowany z kamienia łupanego. Przestał on jednak wystarczać zakonnikom i stale rosnącej liczbie parafian i pielgrzymów, dlatego w 1620 kanonik gnieźnieński i późniejszy opat szczyrzycki Stanisław Korczak Drohojewski rozpoczął rozbudowę opactwa, w tym również świątyni. Poświęcenia rozbudowanego kościoła dokonał w 1642 biskup Tadeusz Oborski.

Aż do I wojny światowej dach kościoła pokrywała blacha miedziana, która jednak została skradziona przez Austriaków. Nowego pokrycia dachu miedzią dokonano w 1982.

Barokowa świątynia wzniesiona została na planie krzyża, z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Nad kościołem góruje smukła rokokowa wieżyczka z sygnaturką.

Do wnętrza świątyni prowadzi piękny gotycki portal oraz rzeźbione drzwi. Ich dekoracja jest dziełem miejscowego zakonnika z XV wieku.

Ściany i stropy zdobi secesyjna polichromia autorstwa Jana Bukowskiego, wykonana w 1913.

Ołtarze
Ołtarz główny
barokowy, ufundowany został w 1642 przez opata Remigiusza Łukowskiego. Z tego samego okresu pochodzi obraz Wniebowzięta, który był w nim umieszczony aż do momentu zastąpienia przez cudowny obraz Matka Boża Szczyrzycka. Po bokach ołtarza znajdują się dwie figury: św. Stanisław (z twarzą fundatora) oraz św. Wojciech (z twarzą króla Zygmunta II Wazy).
Ołtarze boczne
rokokowe, zdobione przez motywy roślinne.
Wyposażenie kościoła
Większość elementów wyposażenia wnętrza szczyrzyckiego kościoła wykonana jest w stylu barokowym i rokokowym. Wyróżniają się zwłaszcza:

XVIII-wieczne tabernakulum,
stalle z XIX wieku. Nad nimi znajdują się dwa orły a na posadzce lwy – oba te elementy są pozostałością starszych stalli z XVII wieku,
renesansowa chrzcielnica,
kamienna kropielnica z czterema płaskorzeźbami, na których widnieją sceny z Męki Pańskiej,
rokokowa ambona, na której baldachimie umieszczono rzeźbę św. Stanisława,
krucyfiks z początku XV wieku,
epitafia nagrobne opatów szczyrzyckich: Stanisława Drohojowskiego, Remigiusza Łukowskiego i Gerarda Pastoriusza (z 1752),
kielichy mszalne,
organy wybudowane w latach 1885-1892 przez organmistrza Tomasza Falla, umieszczone na neoklasycznym prospekcie.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. WarXboT, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Jodłownik, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić