fbpx

Karkonoski Park Narodowy

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 10879
Wyświetlenia: 457
W kategoriach: Parki narodowe
Lokalizacja: Jelenia Góra
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Park Narodowy o pow. 5951,42 ha w województwie dolnośląskim, przy granicy z Czechami.
Walory przyrodnicze Karkonoszy - ich budowa geologiczna, elementy rzeźby polodowcowej, świat zwierzęcy i roślinny sprawiły, że już w 1910 roku w Karkonoszach powstało stanowisko komisarza ochrony przyrody a w 1927 roku powołano straż górską. W 1933 roku utworzono w nich pierwsze rezerwaty przyrody obejmujące kotły polodowcowe i wiele pomników przyrody, głównie skałek.

Po II Wojnie Światowej utrzymano część rezerwatów a w 1959 roku powstał Karkonoski Park Narodowy. W 1963 roku utworzono czeski Krkonošský národní park (KRNAP) o pow. 38,5 tys. ha, z czego około 7,5 tys. ha znajduje się w rezerwatach. W 1992 roku Karkonoski Park Narodowy i KRNAP stały się częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO o pow. ponad 60 tys. ha.

W Parku podlegają ochronie najcenniejsze przyrodniczo i najpiękniejsze krajobrazowo tereny: zarośla kosówki, torfowiska wysokie, kotły polodowcowe (np. Śnieżne Kotły) niekiedy przeobrażone w stawy, gołoborza, zbiorowiska borówczysk, traworośli, ziołorośli.

W Parku występuje ponad 1000 gatunków roślin i wiele gatunków zwierząt leśnych (m.in. bobry, lisy, sarny, nietoperze). Ciekawostką Parku jest muflon introdukowany na początku XX wieku z Korsyki. Żyje tu także około 90 gatunków ptaków, m.in. głuszec, cietrzew, sóweczka, włochatka.

Wokół Parku wyznaczono rozległą na 13 093 ha strefę ochronną (otulinę), która obejmuje niższą i wyższą strefę lasów.

Lasy Parku wykazują zróżnicowanie pionowe. W dolnych i górnych pasach występują głównie buki i świerki oraz w mniejszej ilości jodły, jarzębiny, lipy, modrzewie. Wyróżnia się tu również piętro kosodrzewiny, a powyżej strefę alpejskich roślin skalnych.

Wstęp do Parku jest płatny. Park posiada 112 km. pieszych szlaków turystycznych, są także szlaki narciarskie w tym nartostrady. Część szlaków udostępniono rowerzystom. W szczytowe partie prowadzą dwie kolejki linowe („Szrenica” i „Kopa”), zimą zaś funkcjonuje 10 wyciągów dla narciarzy.





Zdjęcia: Aneta Pawska, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Jelenia Góra, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić