fbpx

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 16478
Wyświetlenia: 169
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Najstarsze muzeum w województwie, istniejące od 8 września 1945 roku.

Muzeum zostało otwarte 8 września 1945 roku i było pierwszą placówką muzealną otwartą po II wojnie światowej na Ziemiach Zachodnich. Pomysłodawcą jego powstania był starosta Florian Kroenke. Przed wojną w Landsbergu istniało działające od 1884 roku muzeum, którego zbiory zostały zniszczone lub rozproszone. Innym powodem powstania muzeum było zbieranie i chronienie zabytków przed zniszczeniem i szabrownikami. Muzeum nosiło nazwę Muzeum Ziemi Lubuskiej w Gorzowie. W 1950 roku centrum ziemi lubuskiej staje się Zielona Góra i nazwę "Muzeum ziemi lubuskiej" przejmuje tamtejsze muzeum.

W 1975 roku po powstaniu województwa gorzowskiego muzeum uzyskało status Muzeum Okręgowego. Nowy dyrektor Zdzisław Linkowski utworzył działy: Archeologii, Sztuki Dawnej, Sztuki Współczesnej, Historii Regionu, Etnologii, Techniki i Żeglugi Warciańskiej, Oświatowy, Gabinet Numizmatyczny i Medalierski oraz Arboretum.

Podczas obchodów 55 lecia we wrześniu 2000 roku zmieniono nazwę na: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta.


Początkowo muzeum mieściło się w nieistniejącej obecnie 5 pokojowej willi przy ul. Warszawskiej 33. 18 listopada 1947 roku przeniosło się do Willi Schroedera i tu mieści się do dziś.


Willa pierwotnie była rezydencją fabrykanta Gustava Schroedera, przedstawiciela dawnej elity miejscowej, radcy handlowego, byłego właściciela fabryk. Powstała w latach 1903-1904 na wcześniej zakupionej parceli na Santockim Przedmieściu (przy Zechowerstrasse 16 obecnie Warszawskiej 35). Projekt powstał w 1902 w biurze projektowym Reimarus & Hetzel w Charlottenburgu. Dwukondygnacyjny budynek nakryty dachem mansardowym i piętrowa oficyna połączona z garażem i stajnią, wzniesione zostały w stylu eklektycznym, nazywanym też neobarokiem berlińskim. Twórcy tego zespołu rezydencjonalnego z parkiem (ok. 4ha) umiejętnie wykorzystali ukształtowanie terenu stanowiącego południowy stok moreny od ulicy do wzgórza określanego jako szaniec, którego ozdobą był pawilon widokowy. Obecnie zespół ten tworzy zwarty organizm będący jednym z ciekawszych i największych tego typu założeń w tej części kraju. W willi prezentowane są następujące wystawy stałe: Konwisarstwo, Skarbczyk, Gabinet rycin, Dawna sztuka zdobnicza, Wnętrza w stylu biedermeier, Henryk Rodakowski „Album Pałahickie”, Sala portretowa, Sień herbowa.





Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: gumberry, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Gorzów Wielkopolski, lubuskie
Warszawska 35

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić