fbpx

Zamek Dębno- Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 612
Wyświetlenia: 332
Lokalizacja: Dębno
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Oddział mieszczący się w późnogotyckim Zamku, wzniesionym w latach 1470-1480.
W 1945 roku zamek przejęły władze państwowe. W 1968 roku zamek został wpisany do rejestru zabytków. W latach 1970-1978 zamek przeszedł gruntowną renowację i od 1978 roku mieści się tu oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Zagospodarowując pomieszczenia zamkowe na cele muzealne starano się jego niezwykłe walory historyczne i artystyczne. Udało się uzyskać zamierzony efekt poprzez odtworzenie dawnych funkcji pomieszczeń. Części przyziemne i piwnice zamku pełniły funkcje usługowe i gospodarcze a pomieszczenia znajdujące się na piętrze miały charakter administracyjno-mieszkalno-usługowy. Znajdujące się na piętrze sale zostały urządzone zostały z zachowaniem stylu poszczególnych epok. Znajdują się tu: Kaplica, Sala Rycerska, Komnaty Barokowa i Rokokowa, Komnata Koncertowa i Sień Myśliwska. Największą salą jest Sala Koncertowa w której znajdują się instrumenty muzyczne wykorzystywane podczas cyklicznie organizowanych koncertów.
Najciekawszym miejscem jest reprezentacyjna Sala Rycerska z gotyckim wykuszem, w której podziwiać można ślady dawnej polichromii, kolekcję portretów sarmackich oraz XVIII-wieczne Drzewo Genealogiczne Rodu Tarłów malowane na ogromnym płótnie. Na parterze na szczególną uwagę zasługuje Skarbiec i Pokój Pani z cennymi meblami z epoki biedermaier i empire oraz unikatowymi XIX-wiecznymi meblami niemieckimi. Wystrój pomieszczeń uzupełniają liczne precjoza, wśród których na szczególną uwagę zasługuje komplet porcelany z tzw. Serwisu Ptaszkowego. Ciekawą aranżację otrzymały dawne pomieszczenia mieszczące kuchnię i spiżarnię z Domową Apteką. Na ekspozycji stałej znajdują się ekspozycje ukazujące dzieje obiektu i wsi Dębno na których prezentowane są m.in. zbiory archeologiczne. Mieszczące się w zamku Muzeum Wnętrz
Zabytkowych, którego główną częścią ekspozycji jest kolekcja książąt Sanguszków stale powiększa swe zbiory. Sporą część kolekcji stanowią zbiory prywatne przekazane do Muzeum przez osoby prywatne i instytucje.






Opracowano na podstawie strony internetowej Muzeum
Zdjęcia: Pesell [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Lokalizacja

Dębno, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić