fbpx

Elektrownia Wodna Krzynia

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 4359
Wyświetlenia: 311
W kategoriach: Inne budowle
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Mała elektrownia wodna na rzece Słupi, zlokalizowana w miejscowości Krzynia.
Jest to ostatnia większa budowla hydrotechniczna na Słupi przed ujściem do morza. Elektrownia została zbudowana w latach 1925-1926 i wykorzystuje ośmiometrowy spadek wody. Znajduje się na 51. kilometrze Słupi, w granicach parku krajobrazowego "Dolina Słupi".

W skład kompleksu wchodzą:
1. Zapora ziemna na bezwzględnej wysokości 39,8 m., 220 metrach długości, 4 metrach szerokości i 8 metrach wysokości. Do jej budowy nie wykorzystano miejscowego materiału z czaszy zbiornika, gdyż nie wykonywano w nim żadnych ziemnych. Jezioro powstało poprzez zalanie okolicznego terenu spiętrzonymi o 7 metrów wodami Słupi. Zapora wyposażona jest w upusty betonowe.
2. Kanał o długości 150 m. którym woda kierowana jest do elektrowni
3. Kanał odpływowy o długości 100 m. między zbiornikiem znajdującym się poniżej a elektrownią, stanowiącym wyrównawczy zbiornik odpływowy
4. Jaz z trzema przęsłami, spustem dennym, stałym progiem i samoczynnym upustem lewarowym oraz umocnienia betonowe.
5. Budynek elektrowni
6. Zbiornik retencyjny Krzynia, powstały w wyniku zbudowania zapory ziemnej. Powierzchnia zbiornika wynosi 75 ha. Cofka zbiornika sięga dolnego stanowiska elektrowni wodnej Strzegomino.

Praca obiektu jest zsynchronizowana z działaniem elektrowni w Strzegominie. Elektrownia posiada dwa hydrozespoły - dwie bliźniacze turbiny Francisa wraz z generatorami.

Poniżej zbiornika Krzynia i zamykającej go zapory powstało zjawisko wyboju miejscowego, będącego wynikiem przewagi potencjału energetycznego rzeki na tym odcinku nad transportowanym materiałem oraz spiętrzenia przepływającej wody przez urządzenia energetyczne. Próby rozproszenia energii nie przynoszą rezultatu, bowiem wybój miejscowy stopniowo rozrasta się w dół rzeki. Efektem takiego stanu jest pogłębienie koryta rzeki i jego wcięcie w powierzchnię równiny zalewowej.
Zapora piętrząca wodę stanowi zaporę uniemożliwiającą wędrówkę ryb. W rezultacie tylko odcinek Słupi znajdujący się poniżej elektrowni stanowi tarlisko troci wędrownej.

Kompleks służy jako miejsce rekreacyjne dla mieszkańców powiatu i Słupska ze względu na przyrodnicze walory oraz dogodną komunikację.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Torrosbak (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Lokalizacja

Dębnica Kaszubska, pomorskie
Krzynia

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić