fbpx

Kościół św. Jacka w Chochołowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27103
Wyświetlenia: 62
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Czarny Dunajec
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1853-1873.
Drewniana kaplica w Chochołowie powstała w momencie założenia wsi czyli XVII wieku. Dominikanie odprawiający w niej misje ludowe nadali jej wezwanie św. Jacka. Gdy wieś się rozrastała przyłączono ją do parafii w Czarnym Dunajcu. W 1762 roku utworzono tu filię, a w 1817 wydzielono nową parafię. Pochodzący z Chochołowa ks. Wojciech Blaszyński proboszcz w nieodległej Sidzinie już w 1852 roku rozpoczął starania o zgodę na wybudowanie nowego murowanego kościoła. Również mieszkańcy Chochołowa prosili biskupa o wydanie zgody na budowę powołując się na ciasnotę starego drewnianego w którym nie mieścili się wszyscy wierni podczas nabożeństw. Kościół został zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego. Budowa rozpoczęto w 1853 roku od poświęcenia 17 sierpnia kamienia węgielnego. Ksiądz Blaszyński kierował i finansował prace do 1866 roku, kiedy to zginął w tragicznym wypadku na terenie budowy. Kościół ukończono po 20 latach w roku 1873 roku. 29 lipca 1886 został konsekrowany przez kardynała Albina Dunajewskiego.

Kościół ma trzy nawy i został zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Wieża ma 47 m wysokości. Zawieszono w niej 3 dzwony: św. Jacek (450 kg), Maria (245 kg) i Florian (105 kg)..

Znajdujące się w świątyni ołtarze powstały w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego w latach 1883 – 1891, a ich projektantem był Franciszek Neużil, pierwszy dyrektor tej szkoły. Natomiast autorem polichromowanych figur ołtarzowych był Józef Galleth, nauczyciel rzeźby. Freski pochodzą z 1871 roku.

W ołtarzu znajdującym się w prawej nawie kościoła umieszczono pochodzący ze starego (rozebranego) kościoła drewnianego obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

W 1998 roku kościół został ocieplony styropianem, dlatego prace konserwatorskie wykonane w latach 2008–2014 zostały rozpoczęte od jego demontażu. Następnie uzupełniono ubytki w kamiennych ścianach, umyto je, wypiaskowano i zaimpregnowano. Zostały również poddane konserwacji kamienne figury Świętego Wojciecha biskupa i Świętego Jacka oraz stolarka drzwi w fasadzie kościoła.

W 2018 roku w ramach konkursu "Zadbany zabytek" organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kościół otrzymał wyróżnienie za "przywrócenie obiektowi dawnej świetności i wzorową konserwację kamiennych elewacji obiektu zdegradowanego przez niewłaściwe użytkowanie i działania budowlane poprzednich lat".






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Czarny Dunajec, małopolskie
Chochołów 195

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić