fbpx

Zamek w Ciepłowodach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 24685
Wyświetlenia: 92
W kategoriach: Zamki
Lokalizacja: Ciepłowody
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Ruiny zamku wzniesionego w XIII wieku i zniszczonego w 1945 roku.

Zamek wzniesiono na pozostałościach drewniano-ziemnej siedziby rycerskiej założonej na początku XIII wieku przez Alberta I z Brodą. Wiadomo, że w 1287 roku zamieszkiwał tu jego potomek, Albert III z Brodą. Około 1400 roku powstał częściowo murowany zamek, na który składał się półkolisty mur obwodowy z kamienia oraz drewniana zabudowa dziedzińca. Prawdopodobnie już wtedy wjazd znajdował się od południa, a całość otaczała nawodniona fosa. Pełny kształt tej fazy rozbudowy zamek uzyskał za Jana Seckilina, kanclerza księcia ziębickiego Mikołaja. W kolejnym etapie (pierwsza ćwierć XIV wieku) powstała wieża mieszkalna o czterech kondygnacjach i wysokości około 18 metrów. Zbudowano ją z kamienia, na planie prostokąta o wymiarach 8 na 10 metrów. W XV wieku zamek był siedzibą rycerza-rabusia Georga Reibnitza, a następnie książąt ziębickich. Od początku XVI wieku zamek należał do rodu Seidlitzów, którzy około 1540 roku dobudowali renesansowy budynek mieszkalny, a także (z pomocą Giovanniego Bernardo, budowniczego z Werony) zmodyfikowali fortyfikacje zewnętrzne budując kazamatowe basteje.

Przez kolejnego stulecia zamek był własnością kilku rodów szlacheckich, a w 1839 roku nabył go książę Wilhelm Orański. W roku 1841 zamek spłonął, z całego założenia pozostały w zasadzie jedynie obwałowania i mury. Odbudowano go likwidując fosę i obwałowania. W czasach nowożytnych powstał folwark w miejscu średniowiecznego przedzamcza. Około roku 1900 zamek był modernizowany. W 1945 roku budowla została uszkodzona, potem przez pewien czas była użytkowana jako magazyn.

Obecnie ruiny zamku w Ciepłowodach są własnością prywatną. Zabytek nie jest remontowany. Zachowała się czterokondygnacyjna wieża mieszkalna, a obok niej jest relikt XIX-wiecznej przebudowy – wsparty na kolumnie podcień z cegły. Wokół obiektu rośnie wiele starych dębów (pierwsze z nich zasadzono w XV wieku z inicjatywy Georga Reibnitza). Wejście na wyższe kondygnacje nie jest możliwe. Od strony południowej zachowały się resztki mostu z przyporami.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Andrzej2021, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Ciepłowody, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić