fbpx

Rotuz

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 26451
Wyświetlenia: 107
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Chybie
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Torfowiskowy rezerwat przyrody o powierzchni 40,5 ha. utworzony w 1966 roku.
Ochroną objęto tu torfowisko przejściowe z roślinnością bagienną, z fragmentami torfowisk niskich i wysokich oraz fragmentami boru bagiennego i boru wilgotnego.

Badania przyrodnicze opisywanego terenu prowadzone były już w połowie lat 30. XX w. przez naukowców związanych wówczas z Muzeum Śląskim w Katowicach, Andrzeja Czudka i Anielę Kozłowską, natomiast po wojnie przez Krzysztofa Jędrzejko, Henryka Klamę i Janusza Żarnowca.

Rezerwat o charakterze florystycznym został utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 grudnia 1966 r. na powierzchni 21,24 ha, był jednak kilkukrotnie powiększany i obecnie zajmuje 40,63 ha. Ponadto wokół rezerwatu utworzono strefę ochronną – otulinę o powierzchni 136,29 ha.

Według danych z połowy lat 90. XX w. roślinność rezerwatu reprezentowana jest przez 7 zespołów i 4 zbiorowiska roślin naczyniowych oraz 3 zespoły i 4 zbiorowiska roślin zarodnikowych. Największą powierzchnię zajmują zbiorowiska torfowisk przejściowych: mszar przygiełkowy i pło mszarno-wełniankowe. Do osobliwości rezerwatu należy wysokotorfowiskowy mszar kępowo-dolinkowy. W strefach przejściowych między torfowiskami a lasem rozwijają się zbiorowiska leśne i zaroślowe: śródlądowy bór wilgotny, bagienny bór trzcinnikowy, ols torfowcowy oraz zarośla z kruszyną pospolitą. W drzewostanach tych zbiorowisk panują sosna, świerk i olcha czarna.

Biocenozę rezerwatu tworzy 86 gatunków roślin naczyniowych, 19 gatunków wątrobowców, 69 gatunków mchów oraz 19 gatunków porostów. W runie dominują torfowce i mchy. Rośliny prawnie chronione, występujące na terenie rezerwatu:

rosiczka okrągłolistna,
storczyk szerokolistny,
kruszyna pospolita,
bagno zwyczajne.
Występują tu również rośliny rzadkie:

bagnica torfowa,
wełnianka pochwowata,
wełnianka wąskolistna,
modrzewnica zwyczajna,
przygiełka blada,
żurawina błotna,
czermień błotna.
Skraj torfowiska otacza bór sosnowy; rosnące tu sosny są niskie, mają powykręcane pnie, wiele z nich jest martwych.


Fauna rezerwatu jest słabo zbadana. W trakcie cząstkowych obserwacji ornitologicznych w połowie lat 90. XX w. na terenie rezerwatu zanotowano występowanie 25 gatunków ptaków, w tym m. in. kruka, bekasa kszyka i skowronka borowego.

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych, torfowisk śródleśnych wraz z fragmentami boru bagiennego i boru wilgotnego.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Erebusso., CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Chybie, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić