fbpx

Ogród Różańcowy w Chełmie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 20740
Wyświetlenia: 164
W kategoriach: Inne miejsca sakralne
Lokalizacja: Chełm
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Różaniec wymodelowany z zielonych krzewów, znajdujący się na terenie podwórza klasztoru bazylianów.
Prace nad urządzaniem ogrodu rozpoczęto w kwietniu 2004 roku. Już we wrześniu tego samego roku miało miejsce jego poświęcenie.

W październiku 2005 roku poświęcono wykonane z brązu tablice - 20 tajemnic różańcowych. Przytwierdzono je do naturalnych głazów. Miejscowy rzeźbiarz - Jan Szewczyk - wykuł na nich tytuły tajemnic i nazwiska fundatorów.

Ogród ma kształt dwóch serc (Serca Matki i Serca Syna). Roślinność dobrano w taki sposób, aby kolorem i kształtem obrazowały tajemnice różańcowe. Przy każdej posadzono innego rodzaju krzewy i zrobiono inne kompozycje:
- tajemnica Radosna - jasne krzewy,
- tajemnica Modlitwy Jezusa w Ogrójcu - drzewa oliwne,
- tajemnica Biczowania - czerwone krzewy,
- tajemnica Koronowania Cierniem - krzewy kolczaste,
- tajemnica Dźwigania Krzyża - krzewy cierniste wyrastające pośród głazów, są one coraz większe w miarę zbliżania się do krzyża.

Różaniec posiada cztery części. Rozpoczęto jego budowę niedługo po ogłoszeniu przez Jana Pawła II czwartej części Różańca. Chełmski różaniec zaliczany jest to jednych z pierwszych tego typu w Polsce.

Podobny ogród znajduje się w sanktuarium Matki Bożej na Long Island.

Na terenie ogrodu znajduje się wejście do XIII-wiecznej studni zamkowej. Posiadała ona głębokość 60 metrów i średnicę 2,7 metra. Ocembrowana była ciosami z epoki. Niektóre źródła podają, że zbudowana została przez jeńców tatarskich. Jednakże książę Daniel Halicki (za którego czasów studnia powstała) znajdował się w lennej zależności od chana krymskiego i to, że więził tatarów wydaje się mało prawdopodobne.

Studnia była czynna jeszcze przed I wojną światową i wyciągana z niej woda wykorzystywana była m.in. do celów liturgicznych przez prawosławne duchowieństwo. Pod koniec XX wieku była już sucha.

W latach 80. XX wieku wejście do studni nie było zabezpieczone. Po śmiertelnym wypadku zostało zamurowane a sama studnia ogrodzona. Podczas urządzania ogrodu naziemna część studni została usunięta a otwór zabezpieczono płytą betonową.






Zdjęcie: Pibwl, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Chełm, lubelskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić