fbpx

Obserwatorium Astronomiczne w Ostrowiku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27118
Wyświetlenia: 121
W kategoriach: Pozostałe atrakcje
Lokalizacja: Celestynów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Północna Stacja Obserwacyjna Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Na wyposażeniu obserwatorium znajduje się 60-centymetrowy teleskop Cassegraina produkcji Carl Zeiss, wyposażony w kamerę CCD 512x512 px Tektronix.

Aktualnie teleskop wykorzystywany jest głównie przez studentów w celach szkoleniowych, prowadzona jest też praca badawcza:

obserwacje obiektów zmiennych (m.in. obiekty przejściowe wykryte przez teleskop satelity Gaia)
obserwacje meteorów dzięki stacji bolidowej PFN01 (projekt studenckiego Koła Naukowego Astronomów UW).
Ostrowickie obserwatorium jest zaangażowane w działalność popularyzatorską. Na terenie obserwatorium od 2021 r. znajduje się model Układu Słonecznego, w którym odległość Słońce–Neptun to około 500 m. Do pokazów nieba wykorzystywany jest refraktor o średnicy 25 cm produkcji Sir Howard Grubb-Parsons and Co., który przed wojną znajdował się w obserwatorium na Popie Iwanie. Zwiedzanie i zajęcia popularyzatorskie oferowane są tylko szkolnym grupom zorganizowanym oraz w ramach Festiwalu Nauki. Wspólnie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci obserwatorium organizuje warsztaty i staże naukowe dla zdolnych uczniów szkół średnich.

Teren, na którym znajduje się obserwatorium, był wcześniej majątkiem ziemskim, a później PGR. Budynki znajdujące się na jego terenie zostały zniszczone w czasie wojny. Komisja UW przejęła teren pod budowę obserwatorium dnia 23 marca 1948 r. W lipcu następnego roku przeniesiono do Ostrowika inwentarz (2 wagony kolejowe i 2 ciężarówki) z tymczasowej powojennej lokalizacji astronomów warszawskich w Przegorzałach (obrzeża Krakowa). Stację w Przegorzałach ostatecznie zamknął Jan Gadomski w lipcu 1950 r.. Oficjalnie obserwatorium działa w Ostrowiku od 1952 r.. Teleskop 60 cm oddano do użytku 3 października 1973 r.. Latem 1987 r. uruchomiono fotometr dwukanałowy. W lipcu 1991 r. zainstalowano pierwszą w Polsce kamerę CCD, a w roku następnym udostępniono ją naukowcom z innych ośrodków w trybie obserwacji zarówno osobistych, jak i zleconych. Od lipca 1995 r. z Ostrowikiem wiąże się Pracownia Komet i Meteorów – wtedy odbywa się I Obóz Astronomiczny PKiM. W listopadzie 2002 r. członkowie Pracowni Komet i Meteorów przeprowadzili pierwsze obserwacje meteorów kamerami wideo. Obserwacje meteorów kamerami wideo na stałe (oraz doraźnie aparatami fotograficznymi) prowadzone były od lutego 2004 r., kiedy to powstała Polska Sieć Bolidowa.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Krzysztof Ulaczyk (more work on Wikimedia Commons: Kszulogaleria), CC BY 2.5 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Celestynów, mazowieckie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić