fbpx

Kościół św. Anny w Zalesiu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29622
Wyświetlenia: 232
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony z drewna w 1717 roku.
Jest jednym z czterech zachowanych drewnianych kościołów na ziemi kłodzkiej. Pozostałe znajdują się w Kamieńczyku, Międzygórzu i Nowej Bystrzycy.

Drewniany kościółek pw. św. Anny w Zalesiu wzniesiony został na wschodnim zboczu doliny Drwiny w 1717, na istniejącym od co najmniej 1620 roku cmentarzu, prawdopodobnie jako kaplica cmentarna, w 1718 był konsekrowany. W XIX stuleciu dobudowano kruchtę, w 1893 kościół remontowano. W 1914 odnowiono polichromię. Poważny remont przeprowadzono w latach 1937–1939: wyremontowano dach z sygnaturką i gontowym pokryciem, pomalowano elewacje. Wewnątrz malarz Schneider z Wrocławia odnowił i uzupełnił malowidła stropu i empor. Od 1939 do 1 sierpnia 1941, kiedy został aresztowany przez Gestapo, pracę duszpasterską w kościółku prowadził niemiecki ksiądz Gerhard Hirschfelder, późniejszy błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego.

Po 1945 przebudowano kruchtę dostosowując ją do architektury kościoła oraz pobielono wnętrze kościoła.

Jest to drewniana budowla konstrukcji zrębowej ze szparami wypełnionymi gliną i suszoną trawą, na murowanym fundamencie, nieorientowana. Założona na planie prostokąta z prezbiterium i nawą zawartymi w korpusie oraz z dobudowanymi na osi zakrystią i kruchtą. Korpus nakryty wysokim gontowym dachem czterospadowym z wydatnymi konikami i z wysuniętymi okapami. Nad chórem muzycznym wznosi się smukła, 8-boczna wieża konstrukcji słupowej z sygnaturką z iglicą. Ściany oszalowane z listwowaniem z małymi oknami o łuku odcinkowym, w listwowych obramieniach.

Wnętrze o wymiarach 13,5x7,5 m rozdzielone na nawę i prezbiterium półkolistym łukiem tęczowym, nakryte drewnianym belkowym, odeskowanym stropem z podciągami, podzielonym na kasetony. 45 oddzielnych kasetonów stropowych i 11 na balustradzie chóru muzycznego ozdobione są XVIII wieczną polichromią figuralną o tematyce biblijnej. Cały ten zespół polichromii, tzw. Biblia Pauperum, czyli obrazkowe przedstawienie scen biblijnych dla niepiśmiennych, jest najcenniejszym elementem świątyni. Pozostałe skromne barokowe wyposażenie kościoła to: drewniany, polichromowany ołtarz główny z 1720, przedstawiający patronkę kościoła św. Annę, ołtarz boczny Matki Boskiej z początku XX w., polichromowana ambona i drewniana balustrada komunijna z około 1720.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Togamek, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić